INDIJSKI ZAPORI ODPIRAJO VRATA: Na prostost bodo izpustili na tisoče pripornikov – zakaj?

Svet

Indija bo v okviru boja proti kroničnim sodnim zaostankom iz zaporov izpustila na tisoče priprtih, ki čakajo na sojenje za lažje primere kaznivih dejanj, je naznanil notranji minister Amit Shah. Država z največ prebivalci na svetu ima notorično počasen sodni sistem, v katerem na sodiščih nerazrešeni čakajo milijoni primerov.

Minister si želi, da v Indiji do dneva ustave, ki ga obeležujejo 26. novembra, v zaporih ne bi bilo več nikogar, ki bi do takrat odslužil že tretjino najvišje zagrožene kazni za očitano dejanje, a mu še vedno ne bi bilo sojeno, današnje poročanje časnika Times of India povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Glede na vladno statistiko je v indijskih zaporih v začetku leta v priporu skupno skoraj 135.000 ljudi čakalo na sojenje, od tega skoraj 11.500 že več kot pet let.

Del jih bodo sedaj pod varščino do naslednjega torka izpustili na prostost, je v torek v nagovoru policistom zagotovil Amit Shah. Ocene števila priprtih, ki jih bo zajel ta ukrep, ni podal, je pa dejal, da bodo izključeni tisti, ki so obtoženi najhujših kaznivih dejanj.

"Čez deset let bo indijsko kazensko pravosodje najsodobnejše, najbolj tehnološko napredno in najhitrejše ne svetu," je obljubil.

Še lani je indijsko vrhovno sodišče, najvišja sodna instanca v državi, obžalovalo stanje v pravosodju, češ da deluje s hitrostjo polža - nekateri postopki se vlečejo celo 65 let.

Pravosodni sistem v Indiji je sicer tako finančno kot kadrovsko podhranjen - delež sodnikov znaša 21 na milijonov prebivalcev, še piše AFP.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija