Manjša članica grške vladne koalicije je danes odslovila dva poslanca, ker sta pozvala k preiskavi vloge nekdanjega finančnega ministra Evangelosa Venizelosa v škandalu z utajo davkov. Poslanca Demokratične levice sta ostala tudi brez sedežev v parlamentu.
Grška poslanca na cesto, ker sta se zavzemala za preiskavo utaje davkov
Poslanca sta se po besedah predsednika Demokratične levice Fotisa Kuvelisa ves čas držala stran od uradnega stališča stranke.
Obubožano Grčijo že nekaj časa pretresa škandal v zvezi s seznamom Grkov z bančnimi računi v Švici, ki so osumljeni utaje davkov. Vladna koalicija se je zavzela za to, da parlamentarna komisija preuči vlogo nekdanjega finančnega ministra Georgea Papakonstantinuja v škandalu. Papakonstantinuja namreč obtožujejo poseganja v omenjeni seznam.
Danes odstavljena poslanca − Odiseas Vuduris in Paris Mucinas − pa sta pozivala tudi k preiskavi delovanja vodje stranke Pasok Evangelosa Venizelosa, ki je na čelu finančnega ministra nasledil Papkonstantinuja, škandala pa ni raziskal.
A Demokratična levica se z njunimi pozivi očitno ni strinjala. Kot je sicer danes pojasnil njen tiskovni predstavnik Andreas Papadopulos, sta morala Vuduris in Mucinas iz stranke oditi po nizu razhajanj, ki so se vlekla že pol leta, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
K preiskavi vloge Venizelosa je prva pozvala levičarska stranka Siriza. Ta je namreč mnenja, da bi preiskava, ki bi se osredotočila zgolj na Papakonstantinuja, predstavljala poskus prikriti utajo davkov širše grške politične scene.
Škandal se vrsti okoli seznama imetnikov računov prvi švicarski banki HSBC, ki ga je tedanja francoska ministrica za finance Christine Lagarde − danes prva dama Mednarodnega denarnega sklada − leta 2010 poslala Papakonstantinuju.
Grški preiskovalci trenutno preiskujejo kakih 2000 imen na seznamu, ki ga je kot prvi razkril uslužbenec HSBC.
Vladna koalicija v Atenah ima po odstavitvi dveh poslancev sedaj 164 sedežev v 300-članskem parlamentu.
Več iz rubrike Politika:
Pusićeva: Umik tožb, ko bo sprejeta alternativna rešitev spora o LB