Peta premiera Gledališča Koper v sezoni, drama Indigo srbskega sodobnega avtorja Duška Premovića, se dotika vprašanja posameznikove svobode v sodobnem svetu. Predstavo, ki je nastala v koprodukciji z Mestnim gledališčem ljubljanskim (MGL), je režiral Boris Cavazza. V Kopru bo premierno uprizorjena 29. marca, v Ljubljani pa 5. aprila.
V ospredju drame je odnos med sodelavkama Ano in Belo, ki si delita skupno pisarno uspešnega podjetja. Zdi se, da starejša izgublja samozavest, dobro voljo in živce, ter da mlajša vodi na vseh frontah. A v trenutku, ko se zdi, da je vse jasno, se zgodi preobrat, ki premeša karte.
Kot je na današnji predstavitvi premiere v Kopru povedal Cavazza, je skušal z uprizoritvijo ustvariti "pravljico za današnji čas". Avtor besedila Premović je poudaril, da ga je med pisanjem zaposlovalo predvsem vprašanje, kje je "v vseh sistemih, ki jih danes živimo, človek, kaj je od njega ostalo, do kje se lahko giba in koliko ima še osebne in intimne svobode".
Sonja Polanc, ki je tekst prevedla v slovenščino, pa je poudarila, da je bilo prevajalsko delo v določenih delih podobno prevajanju poezije ter da se je bilo v zgodbo treba vživljati.
Vlogo Ane zaseda "prva dama" MGL Jožica Avbelj, ki ji na odru družbo delata dva člana koprskega gledališkega ansambla, Ajda Toman v vlogi sodelavke Bele in Rok Matek v vlogi sodelavca Zare.
Predstavo so ustvarjali tako v MGL kot v Kopru. "To je bil zelo intenziven študij, v katerem so igralci delali več, kot ponavadi. Zahvaljujem se jim za ves pogum, ki so ga imeli, ker so se soočali s tekstom, ki ni enostaven, in preživeli tudi obisk avtorja na zadnji vaji," se je pošalila direktorica Gledališča Koper Katja Pegan.
Dejstvo, da se je Gledališču Koper v tej sezoni odprlo sodelovanje s pomembnimi gledališči, po besedah Peganove kaže, da je "umetniško, organizacijsko in produkcijsko zrelo, da svoje znanje, moč in želje deli tudi z velikimi teatri".
Sorodne novice:
Koprsko gledališče prvič s tujim
Prireditev ob 21. obletnici osamosvojitve prestavljena v Gledališče Tartini