Na območju poslovne cone Risnik pri Divači naj bi do leta 2023 zrasel sodoben interpretacijski in informacijski center Vrata Krasa. Obenem bi center predstavljal tudi logistično izhodišče za obiskovalce širšega območja, v njegovem okviru pa bi ponujali tudi lokalne kulinarične in druge produkte.
GENERATOR DRUŽBENEGA IN KULTURNEGA DOGAJANJA: Pri Divači načrtujejo sodoben center za obiskovalce Krasa
Slovenija
Zamisel o vzpostavitvi objekta Vrata Krasa se je porodila v okviru projekta vzpostavitve čezmejnega geoparka Geokarst iz Interreg programa Italija-Slovenija, z njim pa želijo v Parku Škocjanske jame obogatiti obstoječo turistično ponudbo.
Kot je na današnji spletni predstavitvi navedel strokovni vodja javnega zavoda Borut Perič, želijo vzpostaviti prepoznavno vstopno točko in nekakšen logistični center za obiskovalce širšega območja Krasa z namenom povečanja prepoznavnosti Krasa in lokalnih proizvodov. Hkrati bi skrbeli za osveščanje o pomenu ohranjanja narave, zagotovili pa bi tudi dodatne zaposlitve in bolj kakovosten razvoj turizma. Pri tem so lokacijo tik ob avtocesti izbrali tudi zaradi stičišča številnih turističnih tokov.
[SLO] Danes, 10. 2. 2021, ob 10.00 je prek platforme Zoom potekala predstavitev poslovno-informacijskega centra Vrata...
Objavil/a GeoKarst dne Sreda, 10. februar 2021
Objekt Vrata Krasa bo zajemal sodoben interpretacijski center, informacijsko in logistično središče, restavracijo ter trgovino z lokalnimi proizvodi Krasa in Brkinov. Prav tako bodo na obiskovalcem na voljo električna kolesa in avtomobili, po možnosti tudi shuttle prevozi.
Za projekt so že izdelali idejno zasnovo. Po besedah Tilna Štolfe iz družbe Aporia bodo za interpretacijski center skrbeli v Parku Škocjanske jame, za informacijski center je predvideno javno-zasebno partnerstvo, pri sami restavraciji pa bi pritegnili zasebnega partnerja. Sam objekt bodo predvidoma zgradili v eni fazi, vsebino pa bodo verjetno nadgrajevali postopoma.
Na okoli 5000 kvadratnih metrih veliki parceli bo objekt zasedal slabih 800 kvadratnih metrov neto tlorisne površine, na parkirišču pa bo prostora za okoli 80 vozil. Kot je še ocenil Štolfa, bo stavba lahko postala "generator socialnega in kulturnega dogajanja".
Do marca naj bi bila po Peričevih besedah nared projektna dokumentacija, ob koncu letošnjega leta pa pričakujejo izdajo gradbenega dovoljenja. Sredstva za investicijo, ki je ocenjena na okoli tri milijone evrov, bodo nato iskali tudi prek raznih razpisov. V Parku Škocjanske jame sicer pričakujejo, da bi objekt lahko zgradili do poletja 2023, do konca istega leta pa bi zanj dobili tudi uporabno dovoljenje.