Gasilci bi čezmejno sodelovali v primeru požarov na morju

Koper

Na pobudo regijske uprave za požarno varnost FJK nastaja pobuda za vzpostavitev skupne enote Slovenije, Italije in Hrvaške za posredovanje v primeru požarov na morju. Večje nesreče na morju se pojavijo le vsakih nekaj let, po drugi strani pa gre za razmeroma visoke stroške za eno samo državo, smisel skupne enote pojasnjuje Vilij Bržan.

Koprski gasilci že več let dobro sodelujejo tako s hrvaškimi kot italijanskimi kolegi, je pojasnil poveljnik Gasilske brigade Koper Bržan. Sredi tega tedna je v Trstu na pobudo regijske uprave za požarno varnost Furlanije - Julijske krajine (FJK) potekal tudi posvet, ki je bil osnova za diskusijo o pripravi kandidature za evropska sredstva s ciljem vzpostavitve omenjene skupne enote.

Po Bržanovih besedah so ugotovili, da so posamično za intervencije na morju vendarle premalo pripravljeni, pa tudi drugod po svetu je več primerov, ko se države dogovorijo za skupno reševanje v primeru požarov na morju.

Nesreče bi imele hujše čezmejne posledice

Po eno strani je severni Jadran zaprto morje in bi lahko vsaka nesreča imela hujše čezmejne posledice, po drugi strani pa tovrstne intervencije terjajo drage priprave in tehniko ter posebno usposabljanje. Ob tem se je treba zavedati, da se večje tovrstne nesreče pojavijo le na vsakih nekaj desetletij (zadnja večja nesreča te vrste pri nas je bila leta 2001), zato bi bilo nesmiselno, da se z vzpostavitvijo svoje enote ukvarja vsaka država posebej, opozarja Bržan.

Posebnosti reševanja pri požarih na morju so tako prilagojeni pri opremi kot v postopkih, ki od gasilcev terjajo dodatna usposabljanja in predvidevajo, da se gasilci s helikopterja spustijo neposredno na ladjo.

Konkretno bi vzpostavitev tovrstne enote terjala nabavo namenske opreme ter namensko usposabljanje, ne pa tudi nabave plovil ali helikopterjev. Seveda pa mora biti helikopter vedno dosegljiv, a bi po Bržanovih besedah prišli lahko v poštev že helikopterji Slovenske vojske ali policije.

Glede na vse večji tovorni in turistični promet v severnem Jadranu in glede na potencialno nepopravljive posledice tovrstne nesreče bi bila tako vzpostavitev skupne enote nuja, še ugotavlja prvi mož koprskih poklicnih gasilcev, ki bi si ob nameri o kandidiranju za evropska sredstva - nosilec kandidature bo najbrž regijska uprava za požarno varnost sosednje FJK - želel tudi podporo slovenske države.

Deli novico:

murje |  18 .05. 2015 ob  09: 55
Pred leti so na Srednji Pomorski šoli hoteli predelati njihovo plovilo, da bi tako opremljeno lahko gasilo požare iz morja, saj bi s takšnim načinom večje dostopnosti omejili morebitno materialno škodo. Ta projekt pa žal ni naletel na razumevanje odgovornih, zato, se žal to ni dalo izpeljati.