Novi koronavirus je prisoten povsod in se širi, težko je reči, kje so viri okužb, je na novinarski konferenci o epidemioloških razmerah dejala Nuška Čakš Jager z NIJZ. Ponovno je opozorila, da epidemiologi ne uspejo poklicati vseh potrjeno okuženih, za ustrezno preiskavo bi se moralo število novih dnevnih primerov okužbe znižati krepko pod 300.
EPIDEMIOLOGI NE ZMOREJO PRIKLICATI VSEH: Če ste pozitivni, storite to (VIDEO)
Slovenija
Epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) še vedno ne zmorejo poklicati vseh potrjeno okuženih in tako NIJZ vseh epidemioloških preiskav ne more opraviti, kljub temu da je delo okrepil s tremi centri skupaj s študenti, hkrati pomagajo tudi številni sodelavci na območnih enotah NIJZ.
"Dnevno uspemo priklicati in anketirati približno 1200 ljudi," je na današnji novinarski konferenci povedala namestnica predstojnika centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager in pojasnila, da gre tu samo za ankete, ne gre pa za identifikacijo tudi tesnih kontaktov in predlaganje karanten. "Za to bi morali znižati število pozitivnih primerov krepko pod 300," je dejala.
Čakš Jagrova prosi vse, ki so dobili pozitivni rezultat testa in jih epidemiologi ne morejo takoj poklicati, naj sami naložijo kodo TAN, prav tako je vse pozvala, naj ostanejo doma, predvsem to velja za starejše, ki živijo v domačih okoljih. Naj ne hodijo pretirano okoli, predvsem pa naj držijo distanco, je poudarila.
Pri nas smo doslej opravili prek 442.000 testov na novi koronavirus, pri čemer se v zadnjem obdobju držimo na ravni okoli 26-odstotnega deleža pozitivnih testov med vsemi dnevno opravljenimi PCR testi. V ponedeljek so pri nas ob 5326 testih potrdili 1388 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je bil 26,06-odstoten.
Med regijami je trenutno v Sloveniji največ aktivno okuženih v Pomurju in na Gorenjskem, pri starostni strukturi pa je bil v obdobju od 14. in 27. oktobra veliko večji delež okuženih med aktivno populacijo, med 25. in 64. letom starosti, zdaj pa opazujemo velik porast števila okuženih med starostnikov, kar gre po besedah Čakš Jagrove predvsem in tudi na račun domov starejših občanov.
"Kumulativno število pozitivnih potrjenih primerov v domovih starejših občanov izrazito raste," je izpostavila. Od 20. julija, ko so domovi starejših občanov začeli poročati v poseben sistem NIJZ, so do 4. oktobra našteli 242 potrjenih okužb med oskrbovanci in zaposlenimi, do 15. novembra pa je skupno število doseglo 4802 potrjeno okužena med stanovalci in zaposlenimi v domovih starejših.
Med drugim so se okužbe pojavile v Domu starejših občanov Polde Eberl-Jamski na Izlakah, kjer imajo trenutno 12 okuženih zaposlenih in osem stanovalcev, od tega se sedem stanovalcev nahaja v rdeči coni, ki so jo vzpostavili v tamkajšnjem župnišču. En stanovalcev je v trboveljski bolnišnici. Vsi stanovalci v rdeči coni se dobro počutijo, je danes povedala direktorica doma Mateja Černi. V domu imajo trenutno 171 stanovalcev, v okviru institucionalnega varstva pa je zaposlenih 118 delavcev.
Namestnica predstojnika centra za nalezljive bolezni v NIJZ je danes predstavila tudi podatke za šole in vrtce, ki kažejo upad števila okužb od osmega tedna šolskega leta. Po njenih besedah pa je še vedno največ okužb med srednješolci, zelo majhen delež predstavljajo vrtčevski otroci.
Nuška Čakš Jager
Čakš Jagrova, ki je danes predstavila tudi nekaj primerjalnih podatkov za nekatere evropske države, je opozorila na administrativne težave pri poročanju podatkov o številu smrti bolnikov s covidom-19, ki jih Slovenija poroča v evropske baze podatkov.
"Že s terena od izvajalcev zdravstvenih storitev na NIJZ prihajajo z zamudo. In dokler se ta administrativna pot poročanja ne bo uskladila, toliko časa tudi pot do mednarodnih institucij ne bo vsakodnevno popolnoma usklajena," je dejala Čakš Jagrova.
Na novinarsko vprašanje glede nacionalne strategije cepljenja proti covidu-19 pa je dejala, da je to po njenem vedenju v pristojnosti interdisciplinarne skupine, ki jo vodi ministrstvo za zdravje.