ENOSTAVNO, ZABAVNO, A HKRATI POUČNO: Primorka Dijana Žiberna ustvarja spletni kanal za otroke

Slovenija

Mama, televizijka, producentka, naratorka, svoj čas tudi radijska voditeljica, trenutno pa direktorica marketinga v mednarodnem slovenskem podjetju Dijana Žiberna, doma iz Kanala ob Soči, ustvarja interaktivni YouTube kanal za otroke TimmyKidsTv. "V času, ko je na spletu mogoče najti poplavo video vsebin, usmerjenih na najmlajše, želim staršem ponuditi zaupanja vreden kanal, ki ga bodo otrokom predvajali z vedenjem, da so vsebine zabavne, a hkrati poučne," pravi in dodaja, da je vsaka rubrika pripravljena premišljeno, na način, da spodbuja otrokovo ustvarjalnost in domišljijo.

Ustvarjalka YouTube kanala TimmyKidsTv Dijana Žiberna

Kako se je rodila zamisel za projekt TimmyKidsTV?

Ideja za TimmyKidsTV se je rodila po tem, ko sem postala mamica sedaj skoraj šestletnemu Timu. Medtem ko sem raziskovala, katere vsebine so tiste, ki bi si jih želela predvajati svojemu otroku, sem ugotovila, da je teh bore malo. Jasno mi je bilo, da za predšolske otroke na spletu primanjkuje interaktivnih video vsebin v slovenskem jeziku. V meni se je tako vzbudila želja, da staršem ponudim zaupanja vreden kanal, ki ga bodo otrokom predvajali z vedenjem, da so vsebine zabavne, a hkrati poučne. Vsako rubriko sem želela pripraviti premišljeno, na način, da spodbuja otrokovo ustvarjalnost in domišljijo.

Od kod črpate ideje in navdih za vsebine?

Od dneva ena je moj navdih Tim. Skupaj z njim so se razvijale tudi ideje. Od nekdaj sem rada delala z otroki in za njih, tako sem jim želela v kopici sinhroniziranih vsebin ponuditi nekaj avtentičnega. V vsakem razvojnem obdobju naj bi otroci pridobili dotična znanja, tako sem v skladu s tem poskušala ustvarjati nove interaktivne vsebine.

Na katerih temah je poudarek vaših vsebin?

Težko izpostavim le eno temo. Želja je, da je poudarek na vsaki posamezni. Vedno pa ustvarjam z enakim ciljem, in sicer da otrok ob ogledu katerega koli videa v svoje možgančke zasidra novo znanje. Tako skupaj telovadimo, izvajamo joga položaje, beremo pravljice, odgovarjamo na Kvizkova vprašanja, pojemo, spoznavamo živali, kontinente, poklice, skupaj rišemo, odkrivamo skrivnosti AbU škatle, ustvarjamo različne izdelke …

Vsebine, katerim je dodan znakovni jezik, so sicer namenjene gluhim otrokom, a istočasno se s tem področjem spoznavajo tudi otroci, ki teh težav nimajo. Ustvarjamo tudi logopedske vsebine, s katerimi sicer ne nadomestimo obiska logopeda, a lahko na tak način otroku približamo učenje in ga iz potencialno mukotrpnega naredimo zabavnega.

Ob vseh naštetih tematikah pa je cilj ozaveščati jih o moralnih vrednotah, kaj je tisto, kar je zares pomembno in se nekako v današnjem svetu skriva nekje tam zadaj, kot da ne bi bilo čisto zares bistveno.

Katero sporočilo želite z vašimi videi predati otrokom?

Sporočilo, ki ga želim predati otrokom, je, da lahko na enostaven in zabaven način pridobivajo novo znanje.

Katero sporočilo bi morda z vašim kanalom želeli predati staršem?

Zavedam se, da v pisani paleti obveznosti včasih otroka posedemo pred nek medij in težko bi rekla, da ne razumem tega trenutka. To ni nujno najslabša izbira, tako, kot vse ostalo v življenju, je pomembno le, da imamo zdravo mero. Ne rečem, da morajo vsi izbrati TimmyKidsTv, čeprav si potihem tega želim, izberejo naj vsebino, za katero menijo, da bo obogatila znanje njihovega otroka.

Za koliko stare otroke so vaše vsebine najbolj primerne?

Vsebina je v osnovi namenjena predšolskim otrokom. Vsekakor pa lahko pravljicam prisluhnejo tudi starejši otroci.

Ustvarjate tudi vsebino, ki ima dodan znakovni jezik. Zakaj ste se odločili za to in kako pomembno se vam to zdi? Ali menite, da je v našem prostoru na splošno dovolj vsebin v slovenskem znakovnem jeziku?

Želim si, da imajo možnost TimmyKidsTv gledati čisto vsi otroci. Brez izjem. Istočasno želim ozaveščati tako starše kot otroke. Ravno zato sem združila moči z dvema gluhima puncama in tolmačico, s katerimi smo začeli ustvarjati vsebine z dodanim znakovnim jezikom. Vsekakor je premalo tovrstnih vsebin, žal so pri nas mediji tržno usmerjeni in če se jim dotična vsebina ne zdi profitabilna, se z njo tudi ne bodo ukvarjali. Sama ne morem narediti ogromno, lahko pa se potrudim in naredim nekaj. Tudi nekaj je bolje kot nič.

Koliko časa vam vzame, da ustvarite en takšen video?

Čisto odvisno od kompleksnosti vsebine. Pravljice so časovno najmanj obremenjujoče. Priprava ene traje nekje med 3 do 5 ur. Medtem ko rubrika Dober Jutrček zahteva lahko tudi mesec dni. Če bi to bila moja primarna služba in ne bi zahtevala nočnega dela, potem bi šlo mogoče hitreje, v tem kontekstu pa žal ne gre drugače.

Koliko vam je pri tem v pomoč znanje, ki ste ga pridobili na televiziji in radiu? Katera znanja ste morali pridobiti na novo?

Ogromno nekega znanja sem črpala iz televizijskih izkušenj, ampak bolj v smislu organizacije, suverenosti, zavedanja, kaj vse potrebujem, da pridem od ideje do končnega cilja. Preden je TimmyKids zaživel, sem se nanj pripravljala skoraj leto dni. Naučila sem se montirati, grafično obdelovati material, uporabljati program za snemanje zvoka, kupila sem osnovno opremo (kamero, luči, mikrofon, zeleno platno) in začela ustvarjati –  doma, v dnevni sobi. Sama. Ponoči, ker sem čez dan v službi, popoldan pa mama. Ustvarjanje je bilo zame odkrivanje nečesa čisto novega, drugačnega, a hkrati tako privlačnega, da sem se počutila, kot spužva, ki vpija vodo.

Kakšna je vizija vaše otroške interaktivne televizije? Imate v načrtu kaj posebnega?

Moja dolgoročna vizija je, da TimmyKids postane platforma za vse kreativce, ki radi ustvarjajo za otroke, pa ne vedo, kje in kako bi začeli; ker so sodelovanja za njih brezplačna, se mi zdi to krasna priložnost, da se predstavijo in svoje znanje prenesejo na mlajšo generacijo.

Diplomirali ste na portoroški Turistici. Ali vam tudi znanje iz turizma pride prav pri vašem delu?

Žal se moje šolsko znanje izključuje z delom, ki ga rada počnem. Govorimo o dveh diametralno nasprotujočih si področjih, tako da je moj odgovor ne. Znanje turizma mi nič kaj prav ne pride pri delu, ki ga opravljam.

Kako vas je življenje iz turističnih voda odpeljalo v televizijske in produkcijske vode? Ste to načrtovali?

Pravzaprav me ni odpeljalo nikamor, turizem sem ves čas študirala ob delu. Kot dvajsetletnica sem začela izkušnje nabirati na največji komercialni televiziji pri nas in to so od nekdaj bile moje sanje. Ničesar nisem načrtovala, sem pa sanjala in si neskončno želela.

Doma ste iz Kanala ob Soči. Kateri del vašega domačega kraja vam je najbolj všeč in zakaj?

Kanal ob Soči je sam po sebi idiličen kraj, ki je kljub svoji majhnosti poln navdiha in spokojnosti. Obožujem barvo naše reke Soče in na kamnih ob njej bi lahko presedela, s knjigo v roki, ure in ure.

Ogromno berete, tudi sami ste napisali dve otroški knjigi. Kaj berete trenutno, katera knjiga vam je nasploh najljubša in zakaj?

Glede na to, da bo v kratkem zaživel projekt ZgodbaZame.Si, čigar idejni vodja sem, bi lahko rekla, da se utapljam v črkah. Moja najboljša prijateljica Nike je tista, ki bedi nad naborom knjig, za katere meni, da jih človek mora vsaj enkrat v življenju prebrati. In ker ji vezano na literaturo slepo zaupam, berem, kar mi priporoči. Sicer si tu pa tam dovolim 'skok čez plot', ne da bi zaradi tega utrpela kakšne posledice.

Težko bi izpostavila eno samo knjigo, raje rečem, da mi je najbližji ljubezenski žanr, tega sem ponotranjila in se je nekako zlil z mojo bitjo. Če dovolite, da nekoliko predrugačim vaše vprašanje – katera je prva knjiga, na katero pomislim, je to zagotovo 'Prevzetnost in Pristranost'.  Obožujem protagoniste, kot je Elizabeth. Visoko spoštujem ženske, ki si upajo izven okvirjev, ki ne podležejo pritiskom družbe in se ne sprijaznijo z običajnim, temveč hrepenijo toliko časa, dokler ne najdejo tistega, kar hrepenenje 'utiša' na najbolj naraven način. Trenutno berem roman, zasnovan na resnični zgodbi, 'Cilkina pot' avtorice Heather Morris. Še ena zgodba, ki priča o tem, kako smo ženske superiorna bitja. Česa vse smo sposobne, če se le odločimo za to.

Ste polno zaposleni – dopoldne v službi, popoldne doma z družino, poleg tega pa še dodatno ustvarjate TimmyKidsTV. Kdaj najdete čas zase in kaj takrat počnete?

Včasih si to vprašanje postavim tudi sama – kdaj najdem čas in kaj takrat počnem? Pravzaprav je čas zame vse to, kar počnem: Tim je in bo moj večni navdih, moja prioriteta; služba je pravzaprav hobi; TimmyKids hrana za dušo; projekt ZgodbaZame pa najboljša sladica, ki si jo lahko zamislite. Obožujem šport v zgodnjih jutranjih urah … in že sem na dobri poti, da me bodo mnogi okarali, da stresam klišeje … ampak, če je biti srečen v vsem, kar počneš, kliše, potem bom to titulo s ponosom nosila.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija