Za Slovenijo je ta trenutek ključnega pomena, da kljub finančnim hudim časom ohrani mlade generacije doktorjev znanosti. To je na današnji okrogli mizi o prihodnosti Univerze na Primorskem in Univerze v Novi Gorici v Kopru poudaril rektor primorske univerze Dragan Marušič.
Dragan Marušič: Bistveno ohraniti generacije mladih doktorjev znanosti
V prihodnjem letu bomo v Sloveniji po besedah Dragana Marušiča dobili okrog 400 novih doktorjev znanosti oziroma dvakrat več kot običajno. Znanstveno raziskovalna in univerzitetna sfera jih je letno običajno "posrkala vase" okrog 150, ker teh sredstev ni več, pa bo to lahko pomenilo novih 300 do 350 ljudi brez službe, je pojasnil.
Da bi v težkih časih vsaj na simbolni ravni pomagali generaciji mladih doktorjev znanosti, za katero se bodo po besedah Marušiča "zaradi varčevanja države po neumnosti zaprle možnosti zaposlitev", bodo na Univerzi na Primorskem v kratkem razpisali nekaj novih post doktorskih mest.
Rektor Univerze na Primorskem je tudi vnovič zatrdil, da šolnin v času njegovega mandata ne bo. Univerza bo varčevala predvsem pri "ekscesnih osebnih prejemkih" nekaterih zaposlenih, na katere je v zadnjem času že javno opozoril. "Teh prejemkov ne bom toleriral in moj podpis se ne bo znašel pod nobeno podjemno pogodbo, ki presega to, kar je še primerno za javno sfero," je poudaril.
Pred Univerzo na Primorskem je po besedah Marušiča izboljšanje njenega znanstveno-raziskovalnega opusa in uvrstitev v svetovno univerzitetno mrežo. Edina možnost v "finančno krutih časih" je po njegovem namreč, da se univerza spoprime s svetovno konkurenco.
Po mnenju znanstvenice, ki deluje v ZDA, Tanje Dominko bo v prihodnosti pomembno predvsem, ali bomo znali na ključna vprašanja, ki jih bo v globalnem svetu prinesla prihodnost, ponuditi inovativne rešitve, in k iskanju odgovorov pritegniti sposobne ljudi.
Sorodne novice:
Linč rektorja, a ta odgovarja: "Ne poznate stanja"