DR. ANDREJ MARUŠIČ JE PREMIKAL TOGE MEJE SLOVENSKE PSIHIATRIJE: Človek, ki je verjel, da moramo spregovoriti o samomoru

Koper

Bil je mož, oče, brat, po srcu glasbenik, po stroki pa vrhunski psihiater in raziskovalec. Bil je eden tistih, ki je začel govoriti tudi o samomorih – težki temi, o kateri marsikdo raje molči. Dr. Andrej Marušič se te teme ni bal, še več, bil je eden tistih, ki je verjel, da je o tem potrebno spregovoriti brez predsodkov. In v dneh, ko tudi širša javnost nekoliko več govori o samomorih – 10. september je namreč svetovni dan preprečevanja samomora – ne moremo mimo tega, da se spomnimo nanj.

dr. Andrej Marušič

Samomor je (pre)pogosto še vedno tabu tema, ki se je največkrat marsikdo raje izogiba. A strokovnjaki poudarjajo, da je tudi o tako težki in boleči temi kot je ta, potrebno govoriti, predvsem pa na pravilen način. 10. september velja za svetovni dan preprečevanja samomora, ki letos poteka pod geslom 'Spreminjajmo razumevanje samomora', namen pa je prav to – ozaveščati o tem, kako pomembno je da se od kulture tišine in stigme premaknemo h kulturi odprtosti, razumevanja in podpore.

Zaradi samomora vsako leto po svetu umre več kot 700 tisoč oseb, leta 2023 smo samo v Sloveniji zabeležili 358 samomorov – 295 moških in 63 žensk - kar je sicer manj kot leto poprej. Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kažejo tudi, da je v časovnem obdobju od leta 2014 do 2023 prihajalo do nihanj samomorilnega količnika, je pa že več let opazen trend upadanja. V zadnjih treh letih se je stopnja samomora stabilizirala.

Raziskovalke in predstojnik Slovenskega centra za raziskovanja samomora UP IAM.

Na Primorskem deluje tudi Center za raziskovanje samomora, njihova vizija pa je zagotavljati visoko kakovostne raziskave za boljše razumevanje in razlago samomorilnega vedenja, kar bo prispevalo tako k preprečevanju samomorov kot podpori bližnjim ob izgubi zaradi samomora.

Center s strokovnjaki vseskozi komunicira in ozavešča javnost o pojavu samomorilnosti, hkrati pa ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora izvaja različne podporne akcije. Tako od 10. septembra pa vse do 10. oktobra poteka akcija Prekolesarimo svet. Njen namen je širjenje zavedanja možnosti preprečevanja samomorilnega vedenja ter zmanjševanje stigme, s ciljem skupaj prekolesariti obseg Zemlje - 40.075 kilometrov. "Po zbranih podatkih smo 2022 in 2023 v Sloveniji kar dvakrat presegli zadani cilj in se tako uvrstili na vrh lestvice Mednarodne zveze za preprečevanje samomora," je uspeh komentirala izr. prof. dr. Vita Poštuvan.

Andrej Marušič - človek, ki je oral ledino na področju raziskovanja samomorov

Inštitut, znotraj katerega deluje center, nosi ime po Andreju Marušiču, raziskovalcu, znanstveniku in psihiatru, ki se je v svoji karieri med drugim osredotočil tudi na problematiko samomorilnosti in na tem področju storil ogromno. Veljal je in še vedno velja za izjemno cenjenega strokovnjaka.

Inštitut IAM je pomemben tudi in prav zato, ker je odprl vrata javnosti o temi samomora in začel senzibilizrati javno mnenje in osveščati o tej problematiki.

V spomin na delo pokojnega kolega izr. prof. dr. Andreja Marušiča in z namenom nadaljevanja njegovega dela, so pobudo za ustanovitev samostojne enote znotraj inštituta dali prof. dr. Diego De Leo in skupina nekdanjih sodelavcev dr. Marušiča (med njimi predvsem Vita Poštuvan in Manca Drobne). Center je vključen v evropske in nacionalne projekte s področja preučevanja in preprečevanja samomora.

Marušič je bil med drugim med 2002 in 2006 direktor Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije, današnjega NIJZ-ja. Na Primorskem inštitutu za naravoslovne in tehnične vede (PINT) Univerze na Primorskem je vodil Oddelek za raziskovanje zdravja, bil pa je tudi član razširjenega strokovnega kolegija za psihiatrijo in nacionalni koordinator za duševno zdravje pri Svetovni zdravstveni organizaciji. Predaval je tudi na Univerzi v Ljubljani, in sicer na Visoki šoli za zdravstvo kot nosilec predmeta Psihiatrija in duševno zdravje, na Medicinski fakulteti pa v okviru predavanj s področja javnega duševnega zdravja. Pogosto je predaval na priznanih tujih univerzah, med drugim v Veliki Britaniji in ZDA.

Z inovativnim strokovnim delom je vseskozi premikal toge meje slovenske psihiatrije in suicidologije, so zapisali na portalu Obrazi slovenskih pokrajin. Po hudi bolezni je 1. junija 2008 umrl v komaj 43. letu starosti. V poklon in spomin na njegovo veliko delo so Primorski inštitut za naravoslovne in tehnične vede Univerze na Primorskem (UP PINT) leta 2011 preimenovali v Inštitut Andrej Marušič. V okviru tega inštituta so ustanovili Slovenski center za raziskovanje samomora, ki nadaljuje njegovo delo.

Mednarodna zveza za preprečevanje samomora je v njegov spomin poimenovala tudi eno izmed svojih nagrad, ki so namenjene mladim perspektivnim suicidologom.


Če čutiš hudo duševno stisko ali imaš samomorilne misli, poišči strokovno pomoč v organizacijah, ki nudijo neposredno pomoč. Lahko se obrneš na svojega osebnega zdravnika ali na:

112 – Center za obveščanje (za takojšnjo nujno pomoč)
116 123 – Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (24h/dan)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike (vsak dan med 12. in 20. uro)
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj)
031 233 211 – Ženska svetovalnica – krizni center (24h/dan)
Pomoč za mlade je na voljo tudi na spletni strani To sem jaz.
Več kontaktov in informacij pa na tem spletnem mestu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija