DONČIĆ IN DRUŠČINA IZPOLNILI MISIJO: Karta za Tokio je v žepu (FOTO)

Slovenija

Košarkarji Slovenije so na krilih superzvezdnika Luka Dončića v finalu kvalifikacij v Kaunasu za olimpijske igre premagali Litvo s 96:85 (28:24, 52:52, 80:69) in si zagotovili zgodovinski prvi nastop na olimpijskem turnirju.

Po osvojenem evropskem naslovu leta 2017 je slovenski moški košarkarski reprezentanci uspel nov zgodovinski podvig. V Tokiu bo prvič v zgodovini med 12 ekipami, ki se bodo na olimpijadi borile za medalje.

Prvo ime slovenske ekipe v Kaunasu je bil pričakovano Dončić, ki je s trojnim dvojčkom v finalu pokopal upe domače Litve. Dosegel je 31 točk, 13 podaj in 11 skokov. Pomagala sta mu Vlatko Čančar, ki je še posebej v drugem polčasu prispeval nekaj ključnih trojk, z 18 točkami in Jaka Blažič s 16 točkami.

"Vsak otrok v Sloveniji sanja, da bi igral v ligi NBA, da bi zastopal svojo državo na olimpijskih igrah ali da bi vsaj enkrat oblekel dres z državnim grbom. Meni je vse to uspelo že pri dvaindvajsetih letih in res sem brez besed," je ob tem dejal slovenski košarkarski virtuoz.

Slovenija je tako v Kaunasu nadigrala vse štiri tekmece. V predtekmovanju je Angolo premagala s 50 točkami razlike, Poljsko pa s 35. V polfinalu je pokleknila še Venezuela z 28 točkami zaostanka, v finalu pa še gostitelji, ki zaradi srečanja s slovenskim moštvom prvič po 1992 ne bodo nastopili na olimpijskih igrah.

"Ponosen sem, da sem trener te skupini fantov, ki je še enkrat več pokazala, kako se je treba boriti za državni grb. Pred polno dvorano litovskih navijačev so fantje prikazali izjemno ekipno predstavo in se zasluženo uvrstili na olimpijske igre," je po tekmi dejal selektor Aleksander Sekulić.

Aktualni evropski prvaki so v Kaunasu znova obudili spomine na veličastno zmago v finalu eurobasketa 2017 v Istanbulu in združili slovenske športne navdušence. Med tistimi, ki so se oglasili po tekmi, je bil tudi kapetan zlate reprezentance in najkoristnejši igralec finala iz Istanbula Goran Dragić, ki je iz Kaunasa na omrežju Twitter delil objavo Fibe s čestitkami Sloveniji za uvrstitev v Tokio.

Tudi iz ekipe Dončića v ligi NBA Dallas Mavericks so se oglasili s čestitkami in preprostim napisom ob fotografiji Dončića s soigralci: "Olimpijci". Čestitkam pa so se pridružili tudi visoki slovenski politični predstavniki, med njimi predsednik Borut Pahor in ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

Slovenija bo na Japonskem igrala v skupini C skupaj s Španijo, Argentino in Japonsko. Prva tekma jo čaka 26. julija proti Argentini, 29. julija se bo pomerila z domačini, 1. avgusta pa z aktualnimi svetovnimi prvaki.

Četrtfinala, kamor se bosta uvrstili prvi dve ekipi ter dve tretjeuvrščeni iz treh skupin, bodo 3. avgusta, finale oziroma tekma za bron pa 7. avgusta.

Na olimpijskih igrah bo nastopilo le dvanajst reprezentanc. V skupini A so Iran, ZDA, Francija in zmagovalec turnirja v Kanadi (Češka - Grčija), v skupini B pa Avstralija, Nigerija, Nemčija in Italija.

"Igrali so srčno, borbeno, izpolnili so vse naloge, ki smo si jih zastavili, predvsem pa se je vsak posameznik podredil cilju ekipe. To je tudi zame osebno, tako kot za celotno slovensko državo, šport in košarko veličasten dogodek, saj bomo nastopili na največjem športnem dogodku na svetu," je še izpostavil Sekulić.

Veselje in kemijo v slovenski reprezentanci je bilo moč videti takoj po tekmi, ko so se vsi igralci nenapovedano pridružili Sekuliću in Dončiću na odru za novinarske konference s plesom in veseljačenjem.

V prvem polčasu sta ekipi dosegli po 52 točk in se večino časa izmenjavali v vodstvu. Domači so vodili z 11:7, Slovenija z 28:18. Luka Dončić je bil že v prvih dvajsetih minutah zgodba zase. V dobrih 16 minutah je dosegel 21 točk (met 9:14) in zbral šest skokov ter pet podaj.

"Vsi smo si želeli olimpijskih iger, zato smo dali vse od sebe. Vzdušje v reprezentanci je izjemno. Ne samo na parketu, tudi izven njega dihamo kot eden in vse to se je pokazalo na igrišču," je dodal Dončić.

Slovenija je fantastično odprla drugi polčas. S tremi zaporednimi trojkami je povedla z 61:52. Četrta osebna napaka Mika Tobeyja v 26. minuti je dala krila domačim košarkarjem, ki so se približali na 71:69. A zgolj za trenutek, saj je Vlatko Čančar s trojko presekal nalet Litve.

Čančar, naš drugi član moštva iz lige NBA (Denver Nuggets), je poskrbel za navdušenje tudi na začetku zadnje četrtine. S petimi točkami je Slovenijo popeljal v vodstvo 85:69 in z eno nogo na letalo v Azijo. Naslednjo nogo so slovenski reprezentanti pristavili skupaj z odlično obrambo in izjemno učinkovitostjo v napadu. Angola je prejela 118 točk, Poljska 112, Venezuela 98 in Litva 96.

Slovenski košarkarji se bodo na brniško letališče vrnili danes ob 15. uri.