DOLGOTRAJNI POSTOPKI: Končno nova kopališča v Piranu?

Piran

Piran, biser sredozemskega morja, privablja s svojimi popularnimi plažami številne kopalce, a nekatere sploh nimajo statusa kopalnega območja. To je tudi vzrok, da se na teh mestih ne more urejati dostopov v morje in opravljati posegov, ki bi jih naredili varnejše ali primerne tudi za invalide, saj gradbeni posegi niso dovoljeni. Javno podjetje Okolje Piran, ki je upravljalec plaž, je vlogo za pridobitev statusa kopalnih voda določenih območij oddalo že leta 2011. Preverili smo, kaj je razlog za dvanajst let trajajoči postopek in kje se zatika.

Po veljavni uredbi o upravljanju kakovosti kopalnih voda je v občini Piran na seznamu kopalnih voda enajst kopalnih območij: Kopalno območje Simonov zaliv-Strunjan, Obmorsko kopališče-Plaža Krka-Zdravilišče Strunjan, Naravno kopališče Salinera, Kopalno območje Salinera-Pacug, Kopalno območje Fiesa-Piran, Plaža Grand Hotela Bernardin, Plaža hotela Vile Park, Kopališče Hoteli morje, Osrednja plaža Portorož, Naravno kopališče Metropol Portorož in Naravno kopališče Avtokamp Lucija. Sodeč po seznamu, ima v samem Piranu status kopalnih voda samo Kopalno območje Fiesa-Piran.

Kot so na naša vprašanja pojasnili na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP), je leta 2021 MOP predlagalo posodobljen seznam kopalnih voda, ki pa je šel v letu 2022 v ponovno preverjanje izpolnjevanja meril in posodabljanja kopalnih profilov. Nov seznam prinaša nekatera nova kopalna območja, to so kopalno območje Rt Punta-pomol, kopalno območje Fornače in kopalno območje Rt Seča, s seznama pa sta umaknjeni kopalni območji Simonov zaliv-Strunjan in Salinera-Pacug zaradi neizpolnjevanja kriterija glede dolžine in širine brega ter zaradi erozijskih pojavov.

"Kopalni območji Simonov zaliv-Strunjan in Salinera-Pacug sta izbrisani iz noveliranega seznama, ker je ocena erozijske ogroženosti visoka in obstaja tveganje za varnost kopalcev. Podlaga za to odločitev je 'Poročilo o izvedbi spremljanja stanja erozijsko ogroženih odsekov Slovenske obale v letu 2014', ki ga je pripravil VGP Drava-Ptuj. V poročilu je za omenjeni kopalni območji predlagano, da se jih izloči iz seznama kopalnih voda," pojasnjujejo na MOP.

Problematična je tudi velikost kopalnega območja; tako mora biti minimalna dolžina kopalnega območja 100 metrov in minimalna širina brega, ki je na voljo kopalcem, 10 metrov. "Na omenjenih območjih težavo predstavlja minimalna širina brega, ki je na voljo kopalcem, saj je mestoma ta širina manjša," navaja MOP. Zaradi erozijskih procesov se je spremila tudi opredeljena velikost kopalnega območja Fiesa-Piran, ki obsega samo območje kampa Fiesa.

Premika pa se pri razglasitvi novega kopalnega območja Turistico med fakulteto Turistica in nekdanjimi skladišči soli v Portorožu. Po zagotovilih MOP je po preveritvi ustreznosti, ki jo je izvedel Inštitut za vode Republike Slovenije (IzVRS) aprila 2023, kopalno območje Turistico ocenjeno kot ustrezno za uvrstitev na seznam kopalnih voda. "Postopek določitve statusa je v fazi priprave osnutka spremembe Uredbe o upravljanju kakovosti kopalnih voda," zatrjujejo na MOP.

Še vedno pa ni znana usoda pobude, ki se nanaša za območje Parka Rastelli v Portorožu, ki pa naj ne bi dosegalo meril za razglasitev kopalnih voda zaradi izpustov odpadne vode. Kot navajajo na MOP, jim niso bili posredovani podatki o monitoringu mikrobioloških parametrov, ki se morajo spremljati vsaj tri leta zapored, preden se lahko razglasi status kopalne vode.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Alessandro |  08 .09. 2023 ob  18: 55
10
A Piran ,da je mediteranski biser ,no ,morda obstaja še kakšen Piran..