DOLGOLETNA PRIZADEVANJA DAJEJO REZULTATE: Z EUSAIR do omejitev posledic potencialnih nesreč v Jadranu

Koper

Dolgoletna prizadevanja na področju omejevanja posledic v povezavi s potencialnimi nesrečami v Jadranskem morju so dala otipljive rezultate, so podčrtali sodelujoči na sredini spletni konferenci o ciljih in rezultatih ter o prebojnem procesu, ki ga je v zadnjih letih dosegel steber za kakovost okolja EUSAIR.

Mitja Bricelj z ministrstva za okolje in prostor ter Iztok Škerlič iz Javnega zavoda za podjetništvo Občine Izola sta včeraj predstavila prizadevanja znotraj strategije EU za jadransko-jonsko regijo EUSAIR na področju preprečevanja in obvladovanja posledic nesreč oziroma potencialnega onesnaženja v Jadranskem morju glede na stalno rast ladijskega prometa.

Bricelj je kot koordinator tematske usmerjevalne skupine na področju okoljske kakovosti znotraj strategije EUSAIR pojasnil, da imajo štiri paradne projekte, ki segajo na področje trajnostne rasti s pomočjo implementacije različnih protokolov, zaščite in spremljanja zaščitenih morskih vrst ter ekosistemov in oblikovanja načrta za učinkovit odziv na področju preprečevanja ter obvladovanja posledic nesreč oziroma potencialnega onesnaženja.

Škerlič je kot direktor JZP Izola – podporne točke za izvajanje ciljev na področju okoljske kakovosti znotraj strategije EUSAIR, izpostavil, da so v skoraj petih letih delovanja organizirali 170 sestankov in dogodkov ter 10 finančnih dialogov z razpisovalci evropskih sredstev z namenom usmeritve teh sredstev v uresničevanje vsebin. Na tej osnovi so oblikovali 11 večjih makroregionalnih projektov. Sam se je posebej osredotočil na paradni projekt ASOSCoP – leta 2019 oblikovani regionalni akcijski načrt v primeru izlitja nafte ali podobnih nesreč.

ASOSCoP pa je skladen z nedavno odobrenim projektom NAMIRS - Severnojadranskim pomorskim sistemom za odzivanje na incidente. Kot je pojasnila Anna Marconato iz organizacije Central European Initiative – izvršnega sekretariata v Trstu, ki je koordinator projekta, se bo NAMIRS uradno začel marca. Njegovi primarni cilji so preprečevanje in zaščita pred učinki pomorskih nesreč v severnem Jadranskem morju. Med pričakovanimi rezultati so boljša pripravljenost ter usklajen odziv na meddržavni ravni z integracijo znanja, orodij in virov, ki so na voljo, s končnim ciljem posodobitve Subregionalnega načrta ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih za Jadransko morje.

EUSAIR je strategija EU za jadransko-jonsko regijo, ki naslavlja skupne izzive regije in krepi sodelovanje deležnikov za ekonomsko, socialno in teritorialno kohezijo. Strategijo je Evropska komisija sprejela leta 2014.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Istriano |  17 .02. 2022 ob  16: 54
Če bo prišlo do večjega onesnaženja ne bomo sami uspeli rešiti niti en kilometer slovenskega morja, ker ga nimamo s čim rešiti. Iztok Škerlič v življenju ne dela drugega kot to, da blefira. "Vende aria fritta" bi rekli naši manjšinci.