Francoski predsednik Francois Hollande je danes dejal, da je glede na zbrane dokaze za sredin napad s kemičnim orožjem v Damasku odgovoren režim sirskega predsednika Bašarja al Asada. Medtem je Arabska liga za torek napovedala izredno srečanje, na katerem bo razpravljala o uporabi kemičnega orožja v Siriji.
Dokazi kažejo, da je za napad odgovoren sirski režim
Kronika
Kot je dejal Hollande, dokazi kažejo, da "je bil napad 21. avgusta po svoji naravi kemičen, in da vse ugotovitve vodijo do zaključka, da je za to nepredstavljivo dejanje odgovoren sirski režim," poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Hollande se je kasneje o Siriji po telefonu pogovarjal z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Kot so sporočili iz Elizejske palače, je tudi Obami dejal, da "vse kaže na to, da je režim v Damasku odgovoren za napad s kemičnim orožjem 21. avgusta. Dogovorila sta se, da bosta v tesnih stikih za dosego skupnega odgovora na ta "napad brez primere", so dodali.
Francoski zunanji minister Laurent Fabius je bil še jasnejši kot Hollande. Po njegovih besedah sploh "ni dvoma", da za napadom stoji režim v Damasku.
Na današnji konferenci v Jeruzalemu je Fabius glede napovedane preiskave ZN o napadu s kemičnim orožjem dejal, da so režimske sile po napadu bombardirale območje, tako da "bomo videli, kakšno delo bodo dejansko opravili".
"Ko bodo dejstva nesporno ugotovljena, pa bo zagotovo sledil močan odgovor," je dodal po navedbah AFP.
Namestnik vodje Arabske lige Ben Helli pa je danes napovedal, da bodo imeli stalni predstavniki lige v torek na sedežu v Kairu izredno srečanje, na katerem bodo preučili okoliščine in dejstva sredinega napada v Damasku, v katerem je umrlo več kot 1300 ljudi.
Režim sirskega predsednika al Asada ostro zavrača obtožbe o odgovornosti za uporabo kemičnega orožja in krivdo pripisuje upornikom. Kot trdi sirska vlada, naj bi uporniki kemično orožje uporabili tudi v soboto v spopadih v severovzhodnem predelu Damaska. Pri tem je bilo ranjenih veliko vojakov, ki so vdihnili nevarne snovi.
Medtem je papež Frančišek danes pozval k prekinitvi nasilja v Siriji in od mednarodne skupnosti zahteval, naj najde rešitev. "Ni spopad tisti, ki lahko omogoči pogoje za razrešitev težav, temveč je za to nujna sposobnost, da se sprte strani srečajo in poiščejo dialog," je dejal papež.
Ob tem je papež povedal, da je pozval mednarodno skupnost, naj pokaže več razumevanja za tragične razmere v Siriji ter se maksimalno vključi in pomaga Sircem pri iskanju rešitve za končanje vojne, ki seje zgolj uničenje in smrt.
Papež je ostro obsodil razmah državljanske vojne med Sirci in napovedal, da bo še naprej skrbno spremljal razmere. "Grozljive podobe v preteklih dneh so me znova privedle do tega, da dvignem glas in pozovem h končanju nasilja," je še dodal.