DODATNO VAROVANJE ZA TOŽILCE IN SODNIKE: Preiskavo umora v Ljubljani prevzel Nacionalni preiskovalni urad

Slovenija

Kriminalisti po najdbi vozila z ustreljenim moškim na Poti za Brdo v Ljubljani izvajajo prva nujna opravila na kraju. Zaradi podatkov, da bi lahko šlo za maščevanje med pripadniki organiziranih kriminalnih združb, je preiskavo kaznivega dejanja umora prevzel Nacionalni preiskovalni urad (NPU). Dokler vseh okoliščin umora ne bodo raziskali, pa so tudi za zaščito sodnikom in tožilcem uvedli dodatno varovanje.

Direktor uprave kriminalistične policije Damjan Petrič je v izjavi ob tem še pojasnil, da ogled kraja kaznivega dejanja še vedno poteka, pri njem pa sodelujejo strokovnjaki različnih strok, prav tako sta se ga udeležila preiskovalni sodnik in obe državni tožilki. "Ker ogled še vedno poteka, izvajamo prva nujna opravila na kraju, zato posameznih podrobnosti preiskave ta trenutek še nimamo," je povedal. Zagotovil pa je, da kriminalisti vodijo intenzivno kriminalistično preiskavo za ugotovitev vseh okoliščin. Njihove dosedanje ugotovitve pa kažejo, da je moški umrl nasilni smrti, in sicer zaradi poškodb s strelnim orožjem.

Na kraju so našli več različnih tulcev, ker pa ogled vozila še poteka, ta trenutek po Petričevih besedah še ne morejo povedati, za kakšno orožje gre, pa tudi ne, od kje in kolikokrat so streljali. Tako zaenkrat tudi še ni jasno, ali je bil storilec en sam ali jih je bilo več"Zaradi okoliščin izvršitve, ki so bile ugotovljene na kraju, in kriminalističnih podatkov, da bi lahko šlo za spor in maščevanje med posameznimi pripadniki organiziranih kriminalnih združb, je preiskavo kaznivega dejanja umora prevzel Nacionalni preiskovalni urad (NPU)," je dejal Petrič.

Preiskava in ugotavljanje motiva po njegovih besedah poteka v vseh smereh. Dokler vseh okoliščin umora ne bodo raziskali, pa so tudi za zaščito sodnikom in tožilcem uvedli dodatno varovanje, tako tehnično kot fizično. "Te ukrepe bomo izvajali, dokler bomo ugotovili vse okoliščine ali pa prijeli storilce tega dejanja," je napovedal. Policija po njegovih besedah sprejema tudi druge ukrepe za zagotavljanje varnosti ljudi, zagotavljanje varnosti tožilcem, sodnikom in tudi drugim občanom, ki sodelujejo s policijo pri preiskovanju in odkrivanju različnih kaznivih dejanj.

Petrič je razkril še, da umorjeni ni bil v programu zaščitenih prič in ga policija ni varovala. Sicer so podatki o tem, kdo so zaščitene priče, v skladu z zakonom o zaščiti prič označeni s stopnjo tajnosti, prav tako kot tudi posamezni postopki in metode, ki se izvajajo za zaščito teh oseb, je pojasnil.

Na vprašanje, ali so morda bili tudi v stiku z organi v BiH, saj naj bi bil umorjeni po neuradnih podatkih nekaterih medijev povezan s sodnim procesom v tej državi, je Petrič odgovoril, da se slovenska policija v primerih hudih kaznivih dejanj, kot so umori, vedno povezuje tudi z drugimi državami. Z varnostnimi organi drugih držav med sabo izmenjujejo podatke in se obveščajo. "Vendar dokler preiskava ne bo končana in odkrit storilec, teh dejanj ne moremo ne potrditi ne ovreči," je dejal.

Sicer pa je bil umorjeni po Petričevih navedbah policiji poznan kot oseba, za katero so bili sproženi posamezni postopki pred sodiščem.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v izjavi za medije poudaril, da je generalnega direktorja policije Senada Jušića zjutraj usmeril, naj zagotovi vso varnost za sodnike in tožilce v tej zadevi. Jušić ga je seznanil, da je odredil vse dodatne ukrepe za varovanje sodnikov in tožilcev. "Verjamem, da policija vodi učinkovito preiskavo skupaj z državnimi tožilci in preiskovalnim sodnikom ter verjamem, da se dela vse, da se storilca čim prej izsledi," je dejal Poklukar. Po njegovih besedah gre za posamezni dogodek, Slovenija pa je varna država.

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Kristjan |  30 .11. 2024 ob  08: 10
Ljubljana glavno mesto Slovenije? Balkana in turških potomcev v vsem svojem sijaju in kulturni raznolikosti....bruhhhh
Zvitalisica |  29 .11. 2024 ob  17: 49
15
Kdaj se bo koncno pocistilo to nagravzno balkansko sodrgo?
Smo sploh se drzava, da toleriramo te "ić" kriminalce (ki sploh ne vem kaj delajo v Sloveniji) placujemo slovensko policijo, sodnike, tozilce, redarje in se koga...
Ce pogledas kazenske zadeve na sodiscu sam Balkan, Romuni, Arabci ipd. V zaporih 3/4 isto teh.
In zdaj mi samo se ne napisat, da sem kaksen jansist.
Se bi bilo za pisat pa je skoda.....