DIREKTORICA ALPINE: "Shodi škodijo ugledu Slovenije in blagovne znamke"

Slovenija

Po današnjem protestnem shodu proti direktorici Alpine in predlaganemu prestrukturiranju podjetja so se odzvali tudi v vodstvu podjetja. Uprava vztraja, da je program prestrukturiranja Alpine nujen, shodi, kot je današnji, pa po njenem mnenju ne vplivajo dobro na blagovno znamko, zaupanje poslovnih partnerjev in ugled Slovenije.

Kot je sporočila direktorica Alpine Barbara Vtič Vraničar, so s socialnimi partnerji odprli postopke posvetovanja glede načrtov. "Odprti smo za pobude in predloge, vendar takšne, ki temeljijo na argumentih in resno pripravljenih načrtih," je izpostavila.

Ob tem je odločno zavrnila "kritike posameznikov, ki jemljejo delne in interesno všečne podatke brez resničnega poznavanja vsebine, ki stoji v programu, ki so brez trdnih argumentov in imajo namen povečevanja napetosti in slabe klime v podjetju in okolici".

Uprava mora pripraviti strategijo

Kot je pojasnila za STA, ji je žal, da trditve, ki se "neargumentirano pojavljajo v javnosti, povečujejo nervozo in napetost med delavci". "Vloga uprave je, da pripravi strategijo in jo skupaj z zaposlenimi izvaja. Pri tem mora upoštevati interese vseh deležnikov, ampak bistveno je peljati podjetje, da bo stabilno in poslovno uspešno v korist lastnika, ne glede na to, kdo to je," je izpostavila.

Medtem ko delavci trdijo, da predlagam program prestrukturiranja z odpuščanji in selitvijo proizvodnje vodi v propad Alpine, v upravi trdijo prav nasprotno - da je brez temeljitega celostnega poslovnega prestrukturiranja celotne skupine Alpina njena prihodnost lahko ogrožena, izvedba začrtanega programa pa, da je nujna za nadaljnji razvoj Alpine.

"Program je odziv na dejstvo, da je poslovanje skupine Alpina v preteklih letih nenehno nazadovalo, ukrepov za spremembo trendov pa ni bilo. Letni prihodki so v zadnjih štirih letih nihali, dodatno je njen položaj slabšala visoka zadolženost skupine Alpina," so spomnili v upravi.

Trda tekma s konkurenco na Balkanu, v vzhodni Evropi in Aziji

Program prestrukturiranja vsebuje tudi ukrepe na strani povečevanja prodaje in dviga marž, kar pa je dolgotrajni postopek, ki bo dal rezultate šele čez čas. "Hkrati pa trg od nas zahteva prilagoditev tudi na stroškovni strani, saj tekmujemo s konkurenco, ki ima svojo proizvodnjo na Balkanu, v vzhodni Evropi in v Aziji," pojasnjuje direktorica.

Kot pravi, je zaradi splošne situacije velik pritisk na cene tudi s strani končnih kupcev in brez ustrezne stroškovne prilagoditve, ki zahteva tudi zmanjševanje proizvodnih stroškov, Alpina po njenem mnenju nima prihodnosti. "Zadnjo besedo ima vedno trg. Alpina se bo trgu morala prilagoditi, ali pa je ne bo več," je izpostavila.

Edina lastnica Alpine je postala DUTB

Od lanske jeseni vodi celosten program poslovnega prestrukturiranja, v katerega je vključenih 13 podjetij iz skupine Alpina in 1535 zaposlenih. Poslovanje skupine je v preteklih letih nenehno nazadovalo, ukrepov za spremembo trendov pa ni bilo. Letni prihodki so v zadnjih štirih letih nihali med 61 in 57 milijoni evrov, lani pa so znašali le še 47 milijonov evrov, je pojasnila.

Skupina Alpina je v letih 2012 do 2014 poslovala negativno. Dodatno je njen položaj poslabšala visoka zadolženost skupine, ki je pred prisilno poravnavo znašala 44 milijonov evrov. Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je v postopku prisilne poravnave izvedla konverzijo terjatev v kapital v višini 12 milijonov evrov in na ta način postala edina lastnica Alpine.

Kljub uspešno potrjeni prisilni poravnavi je bil obstoj Alpine kritično ogrožen že maja lani, ko je DUTB zagotovila tri milijone evrov dodatnih likvidnih sredstev za financiranje obutvene sezone in poslovanje družbe, ki jih Alpina ni bila sposobna vrniti.

Delavci: v propad vodijo visoke cene svetovalcev za prestrukturiranje

"Po dolgem času ima Alpina lastnika, ki vlaga v družbo. Hkrati pa ima tudi DUTB kot lastnik nalogo sanacije podjetij v naložbenem portfelju in v nadaljevanju njihovo prodajo za čim višjo možno kupnino," poudarja uprava.

Pri tem pa se ni odzvala na konkretne očitke sindikatov, ki so kritični predvsem do visokih zneskov, ki jih podjetje plačuje svetovalnemu podjetju za načrt prestrukturiranja, ki po mnenju delavcev, nekdanjih direktorjev in lokalne skupnosti vodi v propad podjetja.

Deli novico: