Dijana Galijaševič spodbuja "upokojenski Erasmus"

Med mladimi je vse bolj pripljubljena oblika študija izmenjava, znana pod imenom »Erasmus«. Študij v tujini, ki prinaša nove izkušnje, poglede in odprtost, je navdušil že številne. A zakaj bi to bilo rezervirano le za mlade?

Izkušnjo študentske izmenjave je doživela tudi Dijana Galijaševič (na sliki levo) iz Lucije, ki pravi, da je to privilegij. A ob tem se poraja vprašanje, ali so takšne izmenjave, ko človek menja okolje, kulturo, jezik, mesto, državo itd., res namenjene samo študentom. Obstajajo namreč ljudje, ki imajo na voljo še več časa, in če so pri močeh, bi z veseljem odpotovali še kam. Gre seveda za upokojence. Prav Galijaševičeva vodi prvi projekt "upokojenskih izmenjav", imenovan LikedAge.

"Sama sem izkusila, kaj pomeni imeti priložnost (pre)živeti nekaj časa v nedomačem okolju in kako neprecenljiva so nova prijateljstva, spoznavanje novih krajev in kultur. Od začetka, ko sem spoznavala idejo LinkedAga sem bila prepričana, da lahko koncept izmenjave prinaša pozitivne izkušnje tudi seniorjem," pravi Galijaševičeva, za katero je prva uspešno opravljena izmenjava.

Pravi, da z orodjem LinkedAge počnejo nekaj dobrega in v podjetniškem smislu tudi nekaj potencialnega. "Torej lahko bi rekli, da s podjetništvom spreminjamo družbo na bolje."

Kako izgleda izmenjava?

LinkedAge je komunikacijsko orodje, ki omogoča dva koncepta, in sicer na eni strani prodajo prostih kapacitet znotraj socialne infrastrukture, na drugi strani pa ponuja izkušnjo izmenjave stanovalcem, tistih, ki koristijo institucionalno varstvo. To pomeni, da že platforma poišče enake pare profilov starostnikov na različnih destinacijah, ki želijo potovati v enakem časovnem obdobju, ter jima ponudi izmenjavo sob v izbranem obdobju, kar so ta mesec prvič izvedli tudi v Sloveniji. Izmenjava je na voljo fizičnim osebam, ki so nastanjene v institucionalni socialni infrastrukturi, kot so varovana stanovanja in domovi za ostarele. Za uporabo aplikacije LinkedAge skrbi uprava varovanih stanovanj, ki prek sistema tudi komunicira z morebitnimi kandidati za izmenjavo.

Izmenjava

"Formula je tako precej enostavna. LinkedAge povezuje dejavnosti, ki sta danes del našega vsakdanja in ju večina pozna  brskalnik 'booking.com' v hotelski industriji in 'Erasmus' koncept za študente  ter ju postavlja na trg starejših. Torej lahko rečemo, da vnašamo neko turistično dejavnost v socialno infrastrukturo, in s tem omogočimo starejšim povečano vključevaje v družbo, večjo neodvisnost in aktivnost ter navsezadnje višjo kakovost življenja starejših," še pojasnjuje Galjaševičeva.

V kratkem tudi na Obali

Sistem LinkedAge k sodelovanju vabi različne ustanove, odzvale so se tudi Obalne. Pred kratkim se je v mrežo LinkedAge vključil Center za starejše občane Lucija. Minuli teden je bil sklenjen dogovor z Domom upokojencev Ptuj – enota Koper. "Lahko potrdim, da je več povpraševanj na turistično zanimivih destinacijah, Obala pa zagotovo spada mednje," je sklenila Galijaševičeva. 

Kljub referenčnim podporam evropskih organizacij, ki se ukvarjajo z aktivnostjo starejših, do sedaj LinkedAge s strani teh ni bil financirani. V primeru nastalih stroškov (predvsem prevoza in dodatne oskrbe) si udeleženci tako stroške pokrijejo sami.

Deli novico:

robert  |  30 .01. 2014 ob  20: 03
ke medij: mislim da se zadeva financira iz evropskih skladov
ke medij |  27 .01. 2014 ob  16: 20
in kako se financira ta operitava? javni denar, privat investivcija, dobrodelnost?