Danes znani podatki o gibanju BDP v drugem četrtletju

Statistični urad bo danes objavil podatke o gibanju bruto domačega proizvoda (BDP) v drugem letošnjem četrtletju. Medtem ko se je območje evra v obdobju od aprila do junija izkopalo iz recesije, tega za Slovenijo ni pričakovati. Po večini napovedi bi bilo izhod iz recesije moč pričakovati šele v 2014.

Območje evra je tako v letošnjem drugem trimesečju na četrtletni ravni predvsem zaradi solidnih rezultatov nemškega in francoskega gospodarstva zabeležilo 0,3-odstotno rast BDP in se tako po 18 mesecih izkopalo iz recesije.

Podobnega razvoja dogodkov v Sloveniji ni pričakovati, tako da slovensko gospodarstvo zelo verjetno ostaja v recesiji. V letošnjem prvem četrtletju se je BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani skrčil za 4,8 odstotka.

Po podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v uniji, pa je na četrtletni ravni nazadoval za 0,7 odstotka, na letni pa je upadel za 3,3 odstotka.

V zadnjih dneh se je večkrat ugibalo o tem, v kolikšni meri bi spodbudni podatki iz Nemčije in Francije lahko pozitivno vplivali na slovenske izvoznike. A glede na podatke o izvozu v mesecih od aprila do junija ni pričakovati, da bi izvoz lahko odtehtal za upad domače porabe, ki se je najverjetneje nadaljeval tudi v drugem trimesečju.

Glede na zadnje napovedi Urada RS za makroekonomske analize in razvoj se bo slovensko gospodarstvo letos skrčilo za 2,4 odstotka, za nadaljnjih 0,2 odstotka pa naj bi BDP upadel tudi prihodnje leto. Še nekoliko slabše so za letos napovedi Gospodarske zbornice Slovenije.

Mednarodne ustanove Sloveniji za letos napovedujejo padec BDP v višini od dveh do 2,5 odstotka, za prihodnje leto pa se njihova pričakovanja precej razlikujejo. Segajo vse od skoraj enoodstotnega upada pa vse do 1,5-odstotne rasti.

Nadaljevanje ugodnih trendov v evrskem območju bi gotovo pozitivno vplivalo tudi na okrevanje slovenskega gospodarstva. Tako bi lahko v najboljšem primeru do izhoda iz recesije morda prišlo že v začetku 2014 ali celo konec tega leta.