DAN ODPRTIH VRAT DRŽAVNEGA ZBORA: Simulacija zakonodajnega postopka in voden ogled

Slovenija

Ob dnevu državnega zbora, ki ga obeležujemo ob obletnici sprejetja zakona o DZ, so v hramu demokracije danes ob 11. uri odprli svoja vrata in obiskovalcem ponudili voden ogled prostorov, ki običajno niso odprti za javnost, in vpogled v potek zakonodajnega postopka. Udeležence bo nagovorila podpredsednica državnega zbora Nataša Sukič.

Dan državnega zbora obeležujemo 22. oktobra, ob obletnici sprejetja zakona o državnem zboru iz leta 2019. Tretjo soboto v oktobru tako v parlamentu obiskovalcem predstavijo manj znane kotičke, kot so avdio-video studio, restavracija, knjižnica, tiskarna, glavna pisarna in odpravništvo. Obiskovalci spoznajo tudi delo služb DZ. V okviru tokratnega dneva državnega zbora bo potekala tudi simulacija zakonodajnega postopka za srednje šole, ki dijakom ponuja izkušnjo in razumevanje procesa oblikovanja zakonov v slovenskem parlamentu. Dijaki so se na simulacijo vnaprej pripravili v okviru šolskega dela, vsa potrebna gradiva in navodila pa je profesorjem zagotovil DZ. Vsebine obravnavanih predlogov zakonov bodo sodelujočim blizu in bodo spodbudile debato že v razredu, nato pa argumentirano razpravo ter glasovanje v mali dvorani parlamenta, izhaja iz spletne strani DZ.

Zakon o državnem zboru so poslanci s 73 glasovi za in brez glasu proti sprejeli 22. oktobra 2019. Do tedaj DZ za razliko od predsednika republike, DS, računskega sodišča, ustavnega sodišča, varuha človekovih pravic, vlade in drugih za delovanje države pomembnih institucij, ni imel svojega zakona. V parlamentarno proceduro ga je vložila skupina 81 poslank in poslancev, ki so bili prepričani, da tudi DZ potrebuje svoj zakon, ki bi konkretneje uredil tisto, česar ne predpisujeta niti ustava niti poslovnik. Eden od temeljnih ciljev zakona je zagotoviti finančno, upravno in varnostno avtonomijo DZ. Parlament tako samostojno določi sredstva za svoje delovanje, a mora pri določitvi in porabi sredstev upoštevati javnofinančna načela, nad njegovo porabo pa bdi računsko sodišče.

Zakon med drugim ureja tudi status generalnega sekretarja DZ, okvir organizacije služb DZ in delovna razmerja uslužbencev DZ in poslanskih skupin. V zakonu je opredeljeno tudi varovanje DZ in delo DZ v vojnem ali izrednem stanju. V zakonu so uredili tudi vprašanje hišne preiskave v prostorih DZ, o kateri mora biti o tem, da je sodišče odredilo preiskavo, obveščen predsednik DZ. Dan državnega zbora smo sicer prvič obeležili oktobra 2022, na tretjo obletnico sprejetja zakona.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija