Raziskali smo, kakšno je stanje glede črnih gradenj na Obali. Kršiteljev zakonov na tem področju se ne manjka. Samo na območju Občine Izola je še vedno odprtih 453 zadev nedovoljenih gradbenih posegov, neuradno pa na celotnem obalnem področju ugotovijo tudi do 500 črnih gradenj na leto. Zaradi Bužekijana bi utegnila zastati tudi gradbena dela za cesto Jagodje−Lucija.
Črne gradnje so velika težava
Na podlagi dogovora med Občino Izola, Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS (v nadaljevanju Sklad) in Gradbeno inšpekcijo sta Občina Izola in Sklad opravila nadzor nad nedovoljenimi gradbenimi posegi na območju občine Izola in le-te prijavili na gradbeno inšpekcijo.
V letu 2011 in 2012 je bilo tako s strani Občine Izola in Sklada na gradbeno inšpekcijo podanih 79 prijav nedovoljenih gradbenih posegov. Po podatkih, ki jih je Občina Izola prejela s strani gradbene inšpekcije, ima ta na območju občine Izola odprtih 453 zadev nedovoljenih gradbenih posegov, od katerih jih je 141 v obravnavi. Evidence o številu porušenih nedovoljenih gradenj ne vodijo, dejstvo pa je, da številni lastniki nedovoljenih gradenj po postopku z denarno prisilitvijo le-te porušijo sami.
Poznavalec razmer na gradbenem področju, ki želi ostati neimenovan, nam je povedal: "Črnih gradenj na obalnem področju je veliko. Spomnim se, da je bilo leta 2007 recimo na področju treh obalnih občin ugotovljenih 500 črnih gradenj. Toda težava niso le črne gradnje, inšpektorji imajo opravka tudi z raznimi prizidki, bodisi je to pri hiši ali garaži. Poleg tega je tukaj veliko primerov neskladij z gradbenimi načrti, tako vem, da stoji na primer soseska »Modri gaj«, ki leži neposredno pod kompleksom cerkve Sv. Marka v Žusterni, pod cesto, ki povezuje Koper in Izolo s centralno bolnišnico Slovenske Istre. V hiše so želili umestiti več stanovanj, kot je bilo sprva načrtovano. Če bo zadeva pravnomočna na sodišču, bodo morali celo rušiti. Težave pa utegnejo sedaj nastati tudi zaradi zamrznitve izolskega odloka o podeželju. Zaradi njega je prišlo sicer tudi do zlorab, kakršna je kmetija Bužekijan, vendar je omogočal tudi to, da ob gradnji ceste lahko kmetje ali stanovalci zahtevajo nadomestno zemljišče. Sedaj pa se zaradi tega utegne zavleči izgradnja ceste Jagodje−Lucija tudi za dve ali tri leta."
Glede črnih gradenj v Piranu so nam na tamkajšnji občini odgovorili, da je to področje pristojnost gradbenega inšpektorja. "Oni imajo zavedene črne gradnje in oni so edini, ki lahko ukrepajo. Mi evidence črnih gradenj nimamo. Občina je aktivna samo takrat, ko se kakšna gradnja izvaja na njenem zemljišču, za ostale črne gradnje pa le, če so povezane s kakšnimi drugimi postopki," poudarjajo v Piranu. V kolikor pa piranski občinski inšpektorji prejmejo prijavo, to posredujejo gradbeni inšpekciji. Vprašanje smo poslali tudi na Mestno občino Koper, vendar do objave prispevka nismo dobili odgovora.