Potem ko je vlada pred dvemi leti pripravila kontingentni načrt za primer povišanega števila prosilcev za azil v Sloveniji in v ta namen "rezervirala" počitniške kapacitete notranjega ministrstva na Debelem rtiču, javnost takšna odločitev zopet razburja. Prvopodpisana Sabina Homjak na spletu zbira podpise proti vladni odločitvi, v Policijskem sindikatu Slovenije pa pravijo, da jim je kršena pravica do počitniških objektov.
BUNGALOVI NA DEBELEM RTIČU ŽE DVE LETI PRAZNI: Čakajoč na najbolj revne azilante, policisti se čutijo prikrajšani
Ankaran
Objekti na Debelem rtiču, ki jih je vlada namenila za primer, če bi bili izpostavi azilnega doma v Ljubljani in Logatcu polno zasedeni - na Obali bi v tem primeru namestili najrevnejše prosilce za azil - so prazni že dobri dve leti.
Upad zanimanja že leta prej
Časnik Dnevnik poroča, da se je upad nočitev v tamkajšnjih kapacitetah začel že v letih prej, ko so se na tem območju začele dogajati spremembe. Ministrstvo je, menda zaradi dotrajane električne napeljave, zahtevalo odstranitev več kot 60 prikolic in bivalnikov. Šola v naravi se ni več izvajala, prav tako ne usposabljanja policistov, za kar je bil sicer kamp tudi zamišljen. Tudi samo notranje ministrstvo je pojasnilo, da kapacitete niso namenjene klasični turistični dejavnosti.
Vedno manj počitniških kapacitet ministrstev
Časnik poroča še, da imajo tri ministrva v lasti nekaj čez dvesto počitniških enot, približno desetino manj kot v letih 2014 in 2015. Prodali so denimo stavbo s šestimi stanovanji v Piranu, saj "bi bilo nadaljnje ukvarjanje s počitniškimi zmogljivostmi negospodarno." Prav tako so ministrstva prodala še nekaj počitniških enot na Cresu, Pagu in Lošinju.