Prebivalce koprskega Olma in Semedele vse bolj vznemirja prisotnost narkomanov, ki so si očitno prav te predele mesta izbrali za svoje zbirališče. A ne gre samo za zbiranje, narkomani naj bi ležali v okolici stanovanjskih blokov, nekateri živijo v ilegalnih prikolicah na parkirišču pred Hidrio, kjer se gradi novi dom za starejše, celo drogirali naj bi se kar ob vhodih v stanovanjske bloke. Posebej zaskrbljujoča je informacija, da naj bi se tam zbirale tudi najstnice in se drogirale, na teh lokacijah pa naj bi se odvijala tudi preprodaja mamil. Policisti so zato na pobudo lokalnih prebivalcev dodatno poostrili nadzor na omenjenem območju.
BRŽAN SKLICAL VARNOSTNI SESTANEK: Narkomani vse bolj vznemirjajo prebivalce Olma in Semedele
Koper
"Ležijo v okolicah blokov, pod mostom nad Badaševico proti 15. maju, drogirajo se pred vhodom v bloke. Skratka stanje je zelo zaskrbljujoče, saj se nič ne naredi, da bi to preprečili, saj jih nihče ne preganja, ljudje pa se jih bojijo, ker so nasilni in zmožni vsega. Boli me srce, ker me skrbi, v kakšnem okolju bodo zrasli naši otroci, saj to ni podobno nobeni stvari več," je zapisal obupan bralec.
Da je problem izjemno pereč, so nam potrdili tudi na Policijski upravi Koper. "Konkretno na Pahorjevi ulici v Kopru so letos policisti PP Koper obravnavali 15 kaznivih dejanj (9 tatvin, poškodovanje tuje stvari, ponarejanje denarja, lahko telesno poškodbo in spletno goljufijo). Obravnavali so tudi 8 prekrškov (6 po Zakonu o varstvu javnega reda in miru in 4 po Zakonu o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami)," so navedli v odgovoru na naša vprašanja.
Med aktivnostmi na področju odkrivanja prekrškov in kaznivih dejanj v zvezi zlorabe prepovedanih drog so policisti PP Koper v prvi polovici letošnjega leta ugotovili 54 prekrškov po 33. členu Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami, ko so storilci imeli v posesti manjše količine prepovedanih drog za enkratno ali večkratno uporabo, ter 20 kaznivih dejanj.
Vendar pa, kot poudarjajo, iz razpoložljivih podatkov ni mogoče trditi, da je navedeni predel Kopra varnostno bolj obremenjen kot ostala območja MOK.
"Iz razpoložljivih podatkov izhaja, da je PU Koper na tem območju v Kopru v preteklih letih obravnavala manjše število kaznivih dejanj, na podlagi česar ni mogoče trditi, da je naveden predel Kopra varnostno bolj obremenjen kot ostala območja na območju Kopra. Kljub temu pa so policisti Policijske postaje Koper, predvsem na pobudo lokalnih prebivalcev, dodatno že poostrili nadzor tudi na omenjenem območju," zagotavljajo na PU Koper.
Da bo potrebno zaostriti ukrepe, je prepričan tudi koprski župan Aleš Bržan, ki je glede primera zbirališča narkomanov v Olmu 20. julija 2023 sklical varnostni sestanek, na katerem so bili prisotni poleg predstavnikov policije in Modobčinskega redarstva, tudi predstavniki Krajevne skupnosti Olmo Prisoje in Semedela.
"Na njem smo dogovorili tudi konkretne ukrepe. Tako bo občina začasno odstranila klopi in grmovje na Pahorjevi ulici, Policija pa bo na območju izvajala redne obhode," so pojasnili v odgovoru na naša vprašanja v kabinetu župana. Poleg tega medobčinski redarji izvajajo skupne nadzore oziroma obhode s policisti in jih bodo po potrebi intenzivirali tudi na območjih, kjer je omenjena problematika bolj pereča. Kot še navajajo v MOK, se predstavniki MOK in policije redno sestajajo in obravnavajo tudi problematiko prepovedanih drog. "Naslednji varnostni sosvet bo konec avgusta," dodajajo v MOK.
Resnost situacije potrjuje tudi vodstvo Krajevne skupnosti Olmo Prisoje. "S strani prebivalcev ulice Istrskega odreda in ostalih krajank in krajanov smo dobili kar nekaj klicev glede omenjenih lokacij in kamp prikolic v bližini podjetja Hidrie. Sam sem tudi poslal posnetke in problematiko županu Alešu Bržanu in ga prosil, da uredimo zadeve," je povedal Angel Šav, predsednik sveta KS Olmo-Prisoje, ki se je tudi skupaj s predstavniki KS Semedela udeležil sestanka, ki ga je sklical župan. "Zadeve niso tako enostavne, potrebno jih bo postopoma s pogovori in dialogom reševati," je prepričan Šav.
V MOK poteka kar nekaj programov za osveščanje in preprečevanje uporabe prepovedanih drog kot tudi pomoči uporabnikom drog. Tako je MOK od leta 2020 kar za 50 odstotkov povečala sofinanciranje programov na področju preprečevanja zasvojenosti, ki so namenjeni uporabnikom prepovedanih drog in osebam, ki so se znašle v socialni stiski zaradi različnih oblik zasvojenosti. Poleg tega od leta 2021 sofinancira tudi preventivne programe v osnovnih in srednjih šolah, v letu 2023 pa še dodatni program za mladostnike.
Komentiraj
To spada pod razvite drzave se bo treba navadit
Nic kaj posebnega se ni naredilo, Koper je bolj umazan, ni pravega vzdusja, Cevljarska vsa v papirjih, narkomani so
samo se kamencek v mozaiku lenuhov, trla baba lan obcinarjev. Dovolj je samo pogledati cesto po kateri se vozi zupan vsako jutro v sluzbo.
Clovek je pri zdravih oceh slep... da ne napisem se kaj!!!!!!!
Golob pa Mesečnjak še nista šla na test proti drogam, da vidimo na čem sta?
Aja, so proti...le zakaj?!
Vprašajte državno tožilstvo in sodstvo, saj jih oni spustijo na prostost zato policija se niti več kot toliko ne ukvarja. Medtem pa se sodstvo in tožilstvo raje ukvarjajo s poslanimi sms-i, ki imajo kao vsebino grožnje ker se baje prejemnik smsa počuti ogroženega, pa čeprav baraba, kajne tožilci!?
Odgovorni za takšno stanje niso vodilni občinarji, ampak stres, neustrezen izobraževalni sistem in prezaposleni starši otrok, bodočih zasvojencev.
Uživanje drog v Sloveniji ni kaznivo dejanje...