Zanesljivo brezvladje ne bi bilo dobro, ker se nanj odzovejo finančni trgi, ker gospodarsko stanje v Sloveniji že tako ni dobro, zdaj pa imamo še politično krizo; ta kombinacija za nobenega vlagatelja ni vabljiva, je v pogovoru za Delo poudarila Alenka Bratušek, ki začasno vodi PS. Po njenih besedah je zato treba politično krizo hitro rešiti.
Bratuškova meni, da je dogovor o oblikovanju projektne vlade mogoč: "Po vsebini nismo tako zelo narazen in se zavedamo, da je država na prvem mestu. Status quo je zanjo katastrofa." Po njeni oceni volitve trenutno niso najboljša rešitev, dokler ne spremenimo volilne zakonodaje tako, da bodo imeli ljudje večji vpliv na izbiro poslancev.
"Če popravkov volilne zakonodaje ne bo, se nam lahko primeri, da bomo v parlamentu sedeli bolj ali manj isti ljudje. Morda bodo razmerja sil nekoliko drugačna, vendar če se zdaj nekdo noče pogovarjati z nami, ali se potem pa bo?" opozarja Bratuškova. Po njenih besedah je ena od možnosti, da bi bile parlamentarne volitve skupaj z evropskimi volitvami prihodnje leto junija.
Bratuškova razume projektno vlado kot vlado z natančno določenimi projekti, ki jih je treba v nekem roku izpeljati: "Za to ne potrebujemo 100 strani koalicijske pogodbe, ampak se lahko o desetih, 12 točkah zelo podrobno dogovorimo z drugimi strankami." Po njenih besedah je termin tehnična vlada bolj nedoločen.
Glede predsednika projektne vlade Bratuškova meni, da Slovenija premore nekaj ljudi, ki bi znali v politiko pripeljati zaupanje državljanov, povezovalnost in predvsem nekaj konkretnih projektov, ki bi jih izpeljal oziroma izpeljala. Kot pravi, se PS v pogovore z drugimi strankami podaja brez kakršnih koli ultimatov: "Zanima nas zgolj vsebina."
Finančno stanje enigma
Največji problem glede slabe banke Bratuškova vidi v tem, da ni nobenih podatkov: "Ne poznamo natančnih zneskov terjatev, menda nekje od štiri do šest milijard evrov, ne poznamo kriterijev za prenos slabih terjatev. Morali bi se usesti za mizo in skupaj z eminentnimi strokovnjaki, ekonomisti, lahko tudi z IMF, pregledati številke, in če bi ugotovili, da je to res najboljša rešitev, potem ne bi imeli težav projekta izpeljati do konca." Vendar je po oceni PS ta rešitev predraga za državo.
Bratuškova opozarja tudi na nujnost konsolidacije javnih financ, vendar je po njenem mnenju rok za to prekratek: "Roko dam v ogenj, da do leta 2015 proračuna ne moremo uravnati, razen če uvedemo šolnine, ukinemo javno zdravstvo in še kaj. Brez gospodarske rasti nikakor, lahko delamo reforme, zmanjšamo pokojnine za polovico, ampak nam ne bo uspelo."
Sorodne vsebine: