Daljše sušno obdobje, ki traja že od zime, je privedlo do točke, ko je izvir reke Rižane tako rekoč izsušen, Rižanski vodovod pa črpa podtalnico. Čeprav je do redukcije nazadnje prišlo leta 1987, bi se te lahko letos ponovile, v kolikor ne bo prišlo do zmanjšanja porabe vode in upoštevanja preventivnih ukrepov.
Sušna zima in pomlad v kombinaciji s hitrim dvigom temperatur poleti sta privedli do točke, ko Rižanski vodovod vode praktično sploh ne črpa več iz izvira Rižane. Tako sta v pogonu črpališči podtalnice. Da bi se stanje spremenilo, bi moralo priti do izdatnih padavin na območju Brkinov, ki je vodozbirno območje reke Rižane. Kratkotrajne padavine zgolj začasno rešijo težave, tako je bilo tudi v preteklih dneh, zato izdatnosti vodnih virov še vedno niso velike.
Se obetajo redukcije?
Do zadnjih redukcij vode je prišlo leta 1987, od takrat je Rižanski vodovod uspeval zagotavljati zadostne količine vode tudi s pomočjo Kraškega in Istrskega vodovoda. Ravno poleti, ko je vode najmanj, se zaradi turizma poraba poveča, tudi za 50 odstotkov. Obalno področje tako dnevno porabi 33 tisoč kubičnih metrov vode, kar znese 150 litrov vode na prebivalca dnevno.
Opozorilo ostaja
Stanje je precej alarmantno in da ne bi prišlo do redukcij ter pomanjkanja, Rižanski vodovod poziva vse odjemalce k skrbni porabi in varčevanju z vodo. Vodo tako uporabljajte le za najnujnejše namene, preprečujte nekontrolirane izlive, racionalizirajte dnevno porabo ter hitro obveščajte pristojne o morebitnih okvarah in puščanjih.
Več služb v pripravljenosti
Z morebitnimi težavami zaradi pomanjkanja vode so bili s strani RVK obveščeni tudi občinski predstavniki za zaščito in reševanje ter gasilci, z namenom, da bi v primeru izrednih razmer obvladali stanje na terenu.
Dobra novica iz Sečovelj
Na dodatne količine vode lahko RVK po novem računa tudi s strani ponovno vzpostavljenih vodnih virov Bužini in Gabrijeli, ki se sicer nahajata na obmejnem območju s Hrvaško. Skupno bosta nova vodna vira zagotavljala približno 40 litrov na sekundo, načrpana voda pa se bo po metodi ultrafiltracije prečistila v vodarni Sečovlje.
Investicija je bila odobrena s strani obalnih županov in pristojnega ministrstva, zato je RVK v ta projekt investiral 650.000 evrov. Naprava je nameščena v prostorih vodarne Sečovlje in ima zmogljivost prečiščevanja 60 litrov na sekundo. Ravno te dni se izvaja poskusni zagon, odvzeti so bili tudi že prvi vzorci pitne vode.