BOJANA BEOVIĆ O AMBULANTAH ZA NEOPREDELJENE: "Gre za težko izvedljivo rešitev"

Slovenija

Ambulante za neopredeljene bolnike oziroma bolnike brez izbranega družinskega zdravnika, ki se bodo vzpostavile v tem mesecu, so težko izvedljiva rešitev, ocenjuje predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. Zdravniki, ki imajo polno število opredeljenih bolnikov, so namreč maksimalno obremenjeni, je pojasnila.

"Tisto, kar ti zdravniki pravzaprav lahko naredijo je, da pustijo te svoje bolnike in gredo delat izključno v ambulanto za neopredeljene," je Beović dejala v izjavi ob podpisu sporazuma o sodelovanju med Zdravniško zbornico Slovenije in Zvezo organizacij pacientov Slovenije.

Podpis izjave med organizacijama: Sodelovanje med pacienti in zdravniki prinaša boljšo dostopnost in večjo varnost...

Posted by Zdravniška zbornica Slovenije on Wednesday, January 4, 2023

To po njenih besedah pomeni korak stran od principa družinske medicine, kjer izbrani zdravnik za pacienta skrbi skozi daljše časovno obdobje ob različnih diagnozah. Ambulante za osebe brez izbranega družinskega zdravnika bodo verjetno prinesle rešitev, ampak stanje kliče po dolgoročneje bolj vzdržnih rešitvah, je poudarila.

Odzvala se je tudi na predvideno plačilo za zdravstvene delavce v teh ambulantah - zdravniki naj bi za uro dela po podatkih ZD Ljubljana prejeli okrog 80 evrov neto, medicinske sestre pa okoli 35 evro neto. To plačilo je precej višje od siceršnjega plačila družinskih zdravnikov, kar je po njenem mnenju nekoliko nelogično, saj se bodo zdravniki s polno opredeljenimi bolniki v te ambulante težko vključevali. Bistveno več dodatnega dela nedvomno vpliva na kakovost in varnost bolnikov, je dodala in poudarila, da tega ne smemo dopustiti.

Posted by Zdravniška zbornica Slovenije on Wednesday, January 4, 2023

Predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rok Ravnikar podpira predlog odprtja dodatnih ambulant. "Pacienti potrebujejo oskrbo danes, jutri, ne čez eno ali dve leti," je poudaril v sredinih Odmevih na TV Slovenija. Po njegovih besedah se mora zagotoviti dodaten organizacijski čas zdravnika za pacienta, zdravnike pa je potrebno tudi razbremeniti administrativnega dela. "Približno 1000 ur na dan zdravniškega dela gre v nič z nekim administrativnim delom. Ko se bomo tega rešili, bo na voljo tudi nekaj ur več za paciente," je utemeljil. Po njegovem mnenju se je možno rešiti tudi dvoživkarstva v zdravstvu. "V javnih zdravstvenih zavodih moramo zagotoviti take pogoje, da bodo konkurenčni delodajalci na trgu za raziskave za vse zdravnike in tudi za sestre," je dejal.

Ukrep ambulant za neopredeljene bolnike predvideva konec oktobra sprejet zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic covida-19 na področju zdravstva. Velja od 1. januarja 2023 do 31. decembra 2024 z možnostjo podaljšanja. Ministrstvo za zdravje do 31. marca 2023 predvideva skupaj 94 ambulant za neopredeljene bolnike po državi. Posamezne ambulante imajo sicer različne največje obsege programa družinske medicine.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
hribi |  05 .01. 2023 ob  12: 56
Vnaprej se opravičujem posameznikom, ampak v naši državi ko vprašaš zdravnike kako bi rešili težave, je edini odgovor plače in normativi. Vse ostalo je za njih težko ali pa neizvedljivo. Zel delujejo kot madojci. Imajo monopol nas podeljevanjem dovoljenj zdravnikom iz tujini in na ta način branijo sebe in svoj vpliv na vse pomembne spremembe. Kot rečeno, njihove metode dela spominjajo na mafijo.
kokodek |  05 .01. 2023 ob  08: 27
11
pravijo, da so koncesionarji del javnega zdravstva, torej naj enako kot v javnih zavodih ( dežurajo, hodijo na urgenco, pomagajo pri covidu.....). Gospa Beovič je enako kot mnogi pred njo del problema, zavzema se za peščico, ki kroji sistem sebi v prid in ruši javno zdravstvo!