BIDEN ODOBRIL UPORABO PREPOVEDANIH PEHOTNIH MIN: V vzorcih granat in zemlje našli kemično orožje, znano kot CS

Svet

Ameriški predsednik Joe Biden je odobril, da se Kijevu pošlje protipehotne mine. Washington pričakuje, da jih bo Ukrajina uporabila na svojem ozemlju.

Uradnik, ki je govoril pod pogojem anonimnosti, je dejal, da bodo mine dobavili kmalu. Pred tem so od Kijeva prejeli zavezo, da bodo mine uporabili le na svojem ozemlju in na neposeljenih območjih, da se zmanjša grožnja civilnemu prebivalstvu.

Gre za mine z omejenim delovanjem, ki jih ne raznese, ko se baterija izprazni.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v pogovoru za televizijo Fox News v torek posvaril, da bo Kijev izgubil vojno, če bodo ZDA zmanjšale vojaško financiranje"Borili se bomo. Imamo svojo proizvodnjo, vendar to ni dovolj, da bi zmagali. In mislim, da to ni dovolj, da bi preživeli," je dodal.

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump velja za skeptika glede več milijard vojaške pomoči, ki jo je administracija predsednika Joeja Bidena namenila Ukrajini od začetka ruske invazije leta 2022. Trump je v preteklosti večkrat obljubil, da bo vojno hitro končal, vendar ni nikoli podal podrobnosti, kako namerava to storiti.

Biden si v zadnjih dveh mesecih svojega mandata prizadeva za okrepitev podpore Ukrajini, preden bo januarja oblast prevzel Trump. V nedeljo je tako odobril tudi uporabo orožja dolgega dosega na ruskem ozemlju, sedaj pa je odobril še dobavo pehotnih min, katerih uporaba je sicer mednarodno prepovedana.

V okviru Ottawske konvencije je prepovedana uporaba, proizvodnja in prenos tega orožja, ki še dolgo po končanih sovražnostih terja žrtve, zlasti med civilnim prebivalstvom v prizadetih regijah. Konvencijo je podpisalo in ratificiralo 164 držav, med njimi ni Rusije in ZDA. Ukrajina je dokument ratificirala leta 2005.

Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW) je v ponedeljek sporočila, da je v vzorcih ruskega streliva in zemlje, ki jih je zagotovila Ukrajina, odkrila prisotnost prepovedanega plina CS oziroma solzivca. Ukrajina je po objavi poročila včeraj pozvala k odločnemu ukrepanju. To je prvič, da je bila potrjena uporaba prepovedanega plina na območjih, kjer potekajo spopadi v Ukrajini, so sporočili iz organizacije.

Vzorce je Ukrajina poslala po napadih ruskih enot 20. septembra letos na območju vasi Ilinka v regiji Dnipropetrovsk na vzhodu države. Rezultati analiz kažejo, da tako granata kot vzorec zemlje vsebujeta plin CS, je opozorila organizacija. "Analize laboratorijev, ki jih je določila OPCW, ki so bile izvedene ločeno in neodvisno ena od druge, potrjujejo, da vzorci granat in zemlje, zbrani iz jarka, vsebujejo sredstvo za obvladovanje nemirov 2-klorobenzilidenalonitril, znan kot CS," je sporočila OPCW.

Gre za vrsto solzivca, ki je bil kot kemično orožje uporabljen na številnih bojiščih, vendar pa je njegova uporaba v vojni prepovedana s konvencijo o kemičnem orožju. Kijev se je včeraj odzval na objavo poročila in pozval k odločnim ukrepom. "Naše partnerje pozivamo, naj sprejmejo odločne ukrepe za ustavitev agresorja in privedejo pred sodišče odgovorne za storjena kazniva dejanja," je sporočilo zunanje ministrstvo v Kijevu.

"Ruska uporaba prepovedanih kemikalij na bojišču ponovno dokazuje kronično neupoštevanje mednarodnega prava s strani Rusije," so opozorili v Kijevu. Moskva se na obtožbe OPCW doslej ni odzvala. Tako Rusija kot Ukrajina druga drugo obtožujeta uporabe kemičnega orožja v skoraj tri leta trajajoči vojni, zahodni zavezniki Kijeva pa prav tako trdijo, da je Moskva uporabila prepovedano orožje.

Kremelj je včeraj, ob tisočem dnevu invazije v Ukrajini, sporočil, da Rusija namerava dokončati "vojaško operacijo", kot trajajočo vojno označujejo v Moskvi. "Vojaška operacija proti Kijevu se nadaljuje," je novinarjem povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in dodal, da zahodna pomoč "ne more vplivati na izid naše operacije. Ta se nadaljuje in bo dokončana".

Medtem ko so v Kijevu in na Zahodu tisoči dan invazije zaznamovali izrazi solidarnosti in pripravljenosti na nadaljnje soočanje z Rusijo, je ruski predsednik Vladimir Putin prav včeraj podpisal odlok, ki Moskvi omogoča uporabo jedrskega orožja proti nejedrski državi, ki jo podpira jedrska sila. Kot je pojasnil Peskov, je bila razširitev pravil za uporabo jedrskega orožja nujen odziv na grožnje Zahoda.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija