Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović je v odzivu na nedavni napad na zobozdravnico v ZD Ljubljana obsodila naraščanje nasilja nad zdravstvenimi delavci v Sloveniji. Pri tem je izpostavila predlog sprememb kazenskega zakonika za večje kazenskopravno varstvo in zaščito zdravstvenih delavcev, ki ga je zbornica vložila v Državni zbor.
BEOVIĆEVA OBSODILA NARAŠČANJE NASILJA V ZDRAVSTVU: "Oteži zdravstveno obravnavo in na koncu škoduje pacientu"
Slovenija
Kot smo poročali, je v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana bolnik pred mesecem dni zaradi nestrinjanja s terapijo napadel zobozdravnico, ki je morala poklicati policijo. V izjavi za medije je Bojana Beović poudarila, da sočustvuje z napadeno zobozdravnico in upa, da bo zbrala moči in pogum, da se bo vrnila v to delovno okolje. Zobozdravnica je od dogodka, ki se je zgodil pred približno enim mesecem, zaradi strahu na bolniški.
Beović je opozorila tudi na naraščanje nasilja v slovenskem zdravstvu. V lanskem letu je bilo v treh največjih slovenskih bolnišnicah več kot 700 napadov na zdravnike, od tega je v skoraj 100 primerih prišlo do neposrednega fizičnega stika, je pojasnila. "Izgleda, kot da so ljudje dobili neko dovoljenje, da se lahko z zdravstvenim osebjem grdo ravna, da bodo na ta način lahko zdravstvo urejali. Žal temu seveda ni tako," je poudarila. Prepričana je, da tak dogodek samo oteži zdravstveno obravnavo in na koncu škoduje pacientu, ki je to storil, ogroženi in pod stresom pa se počutijo tudi ostali pacienti, ki tako situacijo opazujejo.
"Enako se je zgodilo tej zobozdravnici, kjer je v resnici prisotnost ljudi v čakalnici zanjo pomenila varnost, ampak saj ljudje ne hodimo k zdravniku zato, da bi preprečevali nasilne dogodke, ampak zaradi svojih problemov," je prepričana Beović.
Velikokrat do napadov na zdravnike pride, ker morajo ti pacientu sporočiti, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne plačuje določenih storitev in pacient za to okrivi njega, je dejala Beović. Paciente zato poziva, da razmislijo, ali gre res za nek problem s tem zdravnikom ali so težava določila ZZZS ali pa gre morda za nek sistemski problem, kot so na primer čakalne dobe.
Preprečevanju nasilja nad zdravstvenimi delavci pa je namenjen predlog sprememb kazenskega zakonika, ki ga je julija v Državni zbor vložila zdravniška zbornica, je izpostavila Beović. Pri tem je izrazila upanje, da bodo pobudo podprle poslanske skupine.
Na novinarsko vprašanje o imenovanju zdravnikov kot "dvoživk" je odvrnila, da tako žaljivo imenovanje spodbuja nasilje do zdravstvenih delavcev. "Tukaj bi si želeli in apelirali na to, da se vse skupine, ki skušajo svoje interese doseči na način, da žalijo druge ljudi, nad tem zamislijo, in da ljudje razumejo, da gre pri takih žalitvah za nasilje oziroma za spodbujanje k nasilju," je spomnila.