Cene življenjskih potrebščin so bile aprila na letni ravni višje v povprečju za 2,1 odstotka, na mesečni ravni pa za en odstotek. Na letno inflacijo so najbolj vplivale višje cene električne energije, na mesečno višje cene oblačil in obutve.
STE ZAZNALI TIHO PODRAŽITEV IZDELKOV V NAKUPOVALNI KOŠARICI? Po drugi strani pa se splača na počitnice
Slovenija
Aprila letos so se cene tako zvišale, potem ko je bila aprila lani na letni ravni 1,2-odstotna deflacija. V povprečju so v 12 mesecih do letošnjega aprila cene padle za 0,3 odstotka, potem ko so v enakem obdobju leto prej zrasle za 1,4 odstotka. Cene storitev so se v enem letu v povprečju znižale za 0,7 odstotka, cene blaga pa zvišale za 3,6 odstotka. Najbolj, za 5,2 odstotka, so se zvišale cene blaga dnevne porabe, cene trajnega blaga so se zvišale za 1,2 odstotka, cene poltrajnega blaga pa za 0,2 odstotka.
K letni inflaciji so aprila največ, eno odstotno točko, prispevale višje cene elektrike, ki so se zvišale za 40,4 odstotka in so bile enake cenam pred razglasitvijo epidemije marca lani. 0,8 odstotne točke so k letni inflaciji prispevali še dražji naftni derivati. Tekoča goriva so se podražila za 30,4 odstotka, goriva in maziva za osebna vozila pa za 16,9 odstotka. Inflacijo je za 0,4 odstotne točke ublažila 9,2-odstotna pocenitev počitniških paketov.
K mesečni inflaciji so največ, 0,5 odstotne točke, prispevale višje cene oblačil in obutve, ki so bile posledica menjave kolekcij teh izdelkov, in sicer so bile višje za 8,1 odstotka. 0,2 odstotne točke so prispevale višje cene iz skupine rekreacija in kultura (za 2,2 odstotka), po 0,1 odstotne točke pa višje cene toplotne energije (za 12,8 odstotka), nastanitvenih storitev (za 3,5 odstotka), farmacevtskih proizvodov (za 2,7 odstotka), gospodinjskega pohištva (za 2,1 odstotka) in hrane (za 0,5 odstotka).
Na drugi strani so cenejše storitve iz skupine komunikacije (za 2,2 odstotka) ter druge aprilske pocenitve mesečno inflacijo znižale za po 0,1 odstotne točke. Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila aprila 2,2-odstotna, potem ko je bila aprila zabeležena 1,3-odstotna deflacija. V povprečju so v 12 mesecih do letošnjega aprila po tem izračunu cene padle za 0,5 odstotka, potem ko so v enakem obdobju leto prej zrasle za 1,5 odstotka. Mesečna rast cen je bila 0,8-odstotna.