ANŽE LOGAR: Videli so ga kot naslednika Janeza Janše (INTERVJU)

Slovenija

Anže Logar ostaja poslanec, ne glede na njegov izstop iz SDS in zahtev, da se odpove tudi poslanskemu mandatu. Vrhovno sodišče je v preteklosti namreč že razsodilo, da je poslanec pri svojem delu neodvisen oziroma da politična stranka nanj ne more s pogodbo izvajati pritiska z grožnjo civilnih ali finančnih obveznosti. Kot je v intervjuju za Regional dejal, je po 25 letih v SDS napočil pravi trenutek za samostojno politično pot, ki izhaja iz želje oblikovati bolj odprto in sodelovalno politiko. Do konca leta načrtuje ustanovitev nove stranke, t. i. 'tretji steber', ki bo presegel dosedanjo politično bipolarnost in glasovanje 'proti'. Čeprav se opredeljuje za desno sredinskega politika, zatrjuje, da lahko sodeluje z vsakim, ki ima podobne cilje. 

Vrsto let se je v javnosti ustvarjal vtis, da ste potencialni naslednik Janeza Janše na čelu SDS-a. Ste se kdaj tudi sami tako videli?

Politika je dinamičen poklic, kjer se najbolj pričakovani scenariji redko uresničijo. In to je dobro, kajti če se vse odvija po vnaprej določenem zaporedju, potem zelo verjetno ne živimo v pravi demokraciji. V dosedanji politični karieri sem bil na vseh funkcijah zelo angažiran. Ne zato, da bi se povzpenjal po strankarski hierarhiji, ampak da s svojim delom konkretno prispevam k napredku na posameznem področju.

Zdi se, da so se odnosi začeli ohlajati po predsedniških volitvah, kar je paradoksalno, saj ste kot kandidat za predsednika države bistveno presegli volilne rezultate SDS in s tem odprli prostor tudi do novih volivcev. Je morda prav vaš uspeh začel biti znotraj stranke moteč?

Na to ne znam odgovoriti. Zagotovo je name zelo vplivala izkušnja s predsedniškimi volitvami. Ko več kot pol leta praktično vsak dan preživiš z ljudmi na terenu, spremeniš pogled na vsakodnevno dogajanje. Če se ti globoko v zavetju parlamentarne pisarne zdi najpomembneje, da poslancu nasprotne strani poveš dovolj sočno opazko, na terenu ugotoviš, da si ljudje želijo predvsem rešitev. In več sodelovanja. Zato sem v obdobju po predsedniški kampanji okrepil delovanje v smeri sodelovanja. Iz tega razloga sem kdaj pa kdaj tudi drugače glasoval. Nekateri so to sprejeli z neodobravanjem, odnosi pa so se ohladili.

Zdaj se od vas zahteva, da odstopite tudi kot poslanec SDS, čeprav je vrhovno sodišče enkrat že razsodilo, da je podpisovanje pogodb, kot jih ima SDS, v nasprotju z ustavo. Kaj torej sledi?

Vrhovno sodišče je nedavno v sodbi Lah vs. SDS odločilo, da politična stranka ne more na noben način vplivati na dejanja posameznega poslanca. Vrhovni sodniki so bili precej eksplicitni, zapisali so: "Strankarska poslušnost in pripadnost poslanca za čas njegovega mandata ne more biti stvar pogodbenega urejanja, zlasti ne pod pretnjo civilnih – finančnih posledic oziroma obveznosti." Bolj jasno se ne da povedati.

Ste med najbolj priljubljenimi politiki; mnogi so pričakovali, da se boste za samostojno politično pot odločili že kmalu po predsedniških volitvah. Kaj je prevladalo pri odločitvi, da je zdaj pravi trenutek za samostojno pot?

Lahko bi rekel tudi, da po 25 letih aktivnega članstva ni nikoli pravi čas. A želja po tem, da prispevam k bolj priljudnemu političnemu okolju v Sloveniji, je prevladala nad vztrajanjem v coni udobja, ki jo predstavlja obstanek v uveljavljeni stranki. Takšnega tveganja ni enostavno sprejeti na svoja pleča, še posebej, ker v četrt stoletja političnega sobivanja spoznaš veliko srčnih, dobrih in sposobnih ljudi, s katerimi se potem na križišču ločiš. Po temeljitem premisleku, predvsem pa zato, ker me misel na novo pot navdaja z optimizmom, sem se odločil za ta korak. Kdaj, če ne zdaj.

Moja pot/My way

Posted by Anže Logar on Wednesday 9 October 2024

Omenjate zgodovinskost sedanjega trenutka – zakaj menite, da je ta trenutek tako pomemben za slovensko politiko in družbo?

Ker smo prišli na konec nekega koncepta v razvoju Slovenije. Trenutek ni usoden samo za našo državo. Tudi za Evropo je. O tem nas opozarja Draghijevo poročilo o prihodnosti EU, kjer je jasno zapisano, da za obstanek v prvi svetovni ligi potrebujemo miselni preskok in konkretna dejanja. V slovenski politiki pa potrebujemo prelom s politično bi-polarnostjo kot posledico nenehnega glasovanja 'proti'. Imamo neizmerne kapacitete in človeški potencial, moramo pa se naučiti to izkoristiti v skupno dobro. Zdaj je še čas. Če bomo zamudili vlak, ki pelje naše mednarodne partnerje v prihodnost, znamo še dolgo čakati na naslednjo priložnost.

Kako odgovarjate tistim, ki vas označujejo za Janšev satelit, torej nek dogovorjeni politični projekt, ki bi SDS omogočil sestavo vlade po volitvah?

Za samostojno pot sem se odločil po daljšem premisleku. Nekaj razlogov za to sem predstavil ob izstopu iz nekdanje stranke, program in način dela pa bodo ljudje lahko spoznali v prihodnjih mesecih. Do volitev je še leto in pol, zato si bo lahko vsak sam ustvaril svoje mnenje, brez nepotrebnega etiketiranja vnaprej.

Platforma sodelovanja bo prerasla v politično stranko, poudarjate, da Slovenija potrebuje politični 'tretji steber'. Kako opredeljujete ta steber?

Platforma sodelovanje ne bo prerasla v stranko. Bo ostala kar je – prostor široke razprave različnih zornih kotov. Sam pa bom ustanovil novo stranko, ki bo temeljila na programskih izhodiščih Platforme. Torej čim širše soglasje o ukrepih, ki jih moramo sprejeti za boljši jutri. Tretji steber pomeni predvsem vizualizacijo odprtega prostora, ki je nastal zaradi naraščajoče odtujenosti obeh političnih polov. Verjamem, da je veliko strokovnjakov, ki bi radi aktivno prispevali k uspehu Slovenije. Da jih privabimo v kreativno jedro razvijanja uspešne Slovenije, moramo torej najprej umiriti strasti v slovenski politiki. To je možno le ob predpostavki, da dobi ideja o politični širini zadostno podporo.

Povedali ste že, da ste desni konservativec, boste tudi stranko tako opredelili, torej imate cilj na novo opredeliti slovensko desnico? Bo torej 'tretji steber' desni?

Kot desno sredinski politik verjamem, da je treba družbo spodbujati k aktivnemu udejstvovanju, podpirati prispevek posameznika k napredku države, nagraditi dodatni napor in spoštovati institucije, ki omogočajo družbi, da napreduje. Da ljudje nimamo samo pravic, ampak tudi obveznosti, ki nam jih nalaga družba, služba in družina. Da moramo poskrbeti za svojo prihodnost, zagotoviti varnost, delujoč zdravstveni sistem, zmanjšati birokratske ovire, oblikovati ugodno gospodarsko okolje, postaviti boj proti korupciji visoko na agendo skupnosti ter hkrati narediti vse, kar je v naši moči za ohranjanje zdravega okolja. Zato lahko sodelujem z vsakim, ki ima podobne cilje oziroma z vsemi, ki se strinjajo z nekaterimi od teh ciljev. In to je tista politična širina, o kateri govorim. Ni treba, da se strinjamo o vsem. O tistem, o čemer se strinjamo, pa je naša naloga, da stopimo skupaj in stvari premaknemo na bolje.

Nekateri vam tudi očitajo, da se v prvih samostojnih nastopih premalo vsebinsko opredeljujete. Kako na to odgovarjate?

Vsebinski okvir bom predstavil na ustanovnem kongresu nove stranke, posamezna izhodišča po resorjih pa bodo obširno predstavljena v času do naslednjih volitev, tako da bodo imeli ljudje dovolj informacij za kvalitetno odločitev.

Ste lahko bolj konkretni, kdaj lahko pričakujemo ustanovitev nove stranke?

Do konca leta. Potem bo na sporedu ustanavljanje lokalnih odborov, kjer se bom osebno zelo angažiral z namenom, da oblikujemo res dobre ekipe na terenu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija