AMERIČANI SO PRVI FINALISTI: Slovence ob 13. uri čakajo vedno neugodni Francozi

Oči slovenske športne javnosti bodo danes uprte v košarkarski turnir na olimpijskih igrah v Tokiu. Slovenska izbrana vrsta se bo namreč v težko pričakovanem polfinalu pomerila s Francijo ob 13. uri in si skušala z zmago že zagotoviti najmanj srebrno kolajno. V prvem polfinalnem obračunu so pričakovano slavili Američani.

Varovanci selektorja Aleksandra Sekulića se bodo merili z vedno neugodnimi Francozi, ki pa so jih Slovenci na zadnjem velikem tekmovanju, na EP 2017 premagali v skupinskem delu na poti do zgodovinskega naslova prvakov.

Štiri leta pozneje se bosta nekoliko spremenjeni ekipi pomerili v obračunu za finale olimpijskih iger. Slovenija si je na čelu s superzvezdnikom lige NBA Luko Dončićem krstni nastop priborila le nekaj tednov pred igrami, ko je v finalu na kolena spravili močno Litvo na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu.

Od takrat Slovenci niso pogledovali nazaj. V Tokiu so nanizali štiri zaporedne zmage. V skupinskem delu je bila najprej nemočna Argentina (118:100), nato je padla še Japonska (116:81), za prvo mesto v skupini pa so Dončić in soigralci ugnali še svetovne prvake Špance (95:87). V četrtfinalu je po sijajnem drugem polčasu moč slovenskih košarkarjev občutila še Nemčija (94:70).

"Francija je že dve desetletji v vrhu evropske in svetovne košarke. Na tej tekmi lahko pričakujemo marsikaj. To je polfinale, vsak si želi odličja in pripravljeni moramo biti na vse," pred današnjim obračunom opozarja Sekulić. Izpostaviti velja najboljšega obrambnega igralca lige NBA, Rudyja Goberta, specialista za obrambo Nicolasa Batuma, tu so še odlični strelec Evan Fournier ter branilca Nando de Colo in Thomas Heurtel.

Američani v le eni četrtini 'razbili' Avstralce

Košarkarji ZDA so prvi finalisti olimpijskega turnirja. V polfinalu so s 97:78 (18:24, 42:45, 74:55) premagali Avstralijo. Do zmage jih je po slabšem začetku tekme pripeljala predvsem izjemna tretja četrtina, ko so preobrnili potek tekme in prišli do 19 točk prednosti.

Prvi favoriti za zlato odličje na olimpijskem turnirju so se za zmago morali vsaj za krajši čas resno potruditi in odigrati trdo tudi v obrambi. Avstralci so namreč v prvem polčasu ob nasprotnikovem slabem metu in precejšnji nezainteresiranosti v obrambi pobegnili tudi na 15 točk razlike (41:26). Zaostanek so Američani v zaključku prvega polčasa zmanjšali, nato pa so v uvodu drugega polčasa s trdo obrambo in izjemnim učinkom v napadu hitro prišli v vodstvo. Blestel je predvsem prvi zvezdnik Američanov Kevin Durant, ki je končal tekmo s 23 točkami in devetimi skoki.

Vodstvo Američanov je do konca tretje četrtine naraslo na 19 točk. Avstralci so v drugem delu tekme bili popolnoma brez moči. Ob težavah v obrambi proti razigranim nasprotnikom jim nikakor ni stekel met z razdalje, v tretji četrtini so tako dosegli le 10 točk ob 20-odstotnem metu iz igre. Američani pa so po metih 2:14 za tri točke v prvem polčasu v drugem zadeli sedem trojk od 15 poskusov ter v zadnji četrtini vseskozi držali varno razdaljo do nasprotnikov.