Najbrž ste se v zadnjem času večkrat srečali z napisom "Ali ste ta teden že jedli ribe?". Na televiziji, na jumbo plakatih, v časopisih, na radiu in ne nazadnje tudi na internetu. Kampanja, ki jo vodi Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, kot kaže nima večjega učinka. Kakšno pa je stanje pri nas, na Primorskem? Ali domačini pojemo dovolj rib? Glede na to, da imamo sveže morske dobrote takorekoč na dosegu roke, je odgovor ne.
Ribje meso je bogat vir biološko visoko vrednih in lahko prebavljivih beljakovin, maščob z ugodno maščobno kislinsko sestavo, mineralov in v masti topnih vitaminov, zato ima v človeški prehrani pomembno vlogo. Morska hrana spada med najbolj cenjene proteinske vire, saj vsebuje vseh devet aminokislin, ki jih nujno potrebujemo, vendar jih naše telo ne more proizvesti samo. Vsebujejo jih sicer vse vrste mesa, toda tiste, ki jih vsebuje morska hrana, najlažje prebavimo.
Ribja prehrana ima pomemben varovalni učinek na človeški organizem. Rezultati različnih študij priporočajo uživanje rib v količinah od 250 do 350 gramov na teden, da bi dosegli zdravstveno korist.
Ribe imajo poleg tega tudi številne omega-3 maščobne kisline, ki preprečujejo številne bolezni in obolenja, saj znižujejo krvni tlak, preprečujejo depresijo in nastanek Alzheimerjeve bolezni, preprečujejo nastanek raka na prostati, debelem črevesu in na dojkah, kap, astmo, pomembne pa so tudi v fazi nosečnosti.
Poraba rib se v Sloveniji konstantno povečuje, vendar je še vedno krepko pod povprečjem držav članic EU. Za leto 2009 znaša 10,1 kg na prebivalca in je še vedno nižja od priporočene.
Kako je na Obali?
Mag. Stanka Turk iz Delmarja pravi, da se na Primorskem najbolje prodajajo zamrznjeni osliči, fileti pange in lignji, ki so cenovno najbolj dostopni. Sledijo jim vse vrste belih rib, školjk in rakov. "Primorci in tudi obiskovalci našega območja prisegajo na sveže ribe, kar je povsem normalno. Ob tem pa moramo poudariti, da so zamrznjene ribe lahko povsem enakovredne svežim, saj ustrezno zamrznjene in skladiščene ohranijo svoje hranilne in senzorične lastnosti."