AKTIVISTI PRED PORTOROŠKIM HOTELOM: 'Jedrske pravljice, draga realnost' in 'elite fantazirajo, ljudje plačujemo' (FOTO)

Piran

Aktivisti Greenpeaca iz osmih držav so danes na mednarodni jedrski konferenci NENE v Portorožu opozorili na to, da je treba pred jesenskim referendumom o projektu Jek 2 razrešiti vse neznanke. Vlado so pozvali, naj pred glasovanjem pojasni, kako bo zaščitila državljane pred scenarijem, ki smo mu priča v primeru Teša.

"Zahtevamo, da se vlada opredeli do instituta državnega poroštva v primeru gradnje drugega bloka nuklearne elektrarne v Krškem (Jek 2). Vlada naj predloži jasen odgovor o morebitni udeležbi v investiciji in tveganjih, ki jih ta prinaša za državni proračun in davkoplačevalce Slovenije, ter predstavi, kaj bi to pomenilo za splošno blaginjo prebivalstva in javnofinančne ukrepe," so zapisali v sporočilu za javnost.

Pred referendumom je treba po njihovem razrešiti vprašanja, vezana na financiranje novega jedrskega reaktorja, kot so: kdo bi jedrski reaktor plačal, ali bi se v financiranje vpletla država, kakšne posledice bi to prineslo za državljane in proračun ter ali bi si Jek 2 za izvoz postavili tujci. Kot so namreč opozorili, so stroški projektov gradnje jedrskih elektrarn v svetu v zadnjih desetletjih močno narasli.

Povečevanje končne cene jedrskih projektov, ki se močno razlikujejo od prvotnih, po njihovem ni edina težava. "Stroški proizvedene električne energije iz jedrskih elektrarn se še naprej povečujejo, medtem ko obnovljivi viri energije beležijo stalno znižanje stroškov," so navedli in dodali, da je jedrska energija postala najdražji vir energije na ravni uporabnikov, celo dražji od plinskih elektrarn.

"Projekti gradnje novih jedrskih elektrarn v veliki meri postanejo ekonomsko upravičeni le, če država sodeluje pri zmanjševanju tveganja naložb za zasebne vlagatelje, bodisi prek jamstev za posojila ali različnih oblik državnega (so)lastništva," so poudarili in spomnili, da naj bo vsem v opomin zgodba Termoelektrarne Šoštanj (Teš). V njej se je gradnja bloka šest močno podražila, Teš pa bo morala sedaj zaradi neekonomične proizvodnje elektrike iz premoga reševati država.

V portoroškem hotelu Bernardin namreč poteka mednarodna konferenca, na kateri jedrski strokovnjaki razpravljajo o raziskavah, razvoju in uporabi jedrskih tehnologij, sodelovanju znanosti in industrije ter pomenu in vlogi jedrske energije pri zanesljivi in predvidljivi oskrbi z nizkoogljično električno energijo in toploto.

Konferenca Jedrska energija za novo Evropo, ki v organizaciji Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije poteka od danes do petka, na njej pa po navedbah organizatorjev sodeluje okoli 230 vodilnih strokovnjakov iz znanstveno-raziskovalnih in izobraževalnih ustanov, industrije in upravnih organov iz 27 držav, bo izpostavila nove dosežke, izzive in priložnosti jedrskega sektorja. Govora bo o stanju in razvoju jedrske energetike in jedrskih raziskav ter pomenu jedrske energije za zanesljivo oskrbo z nizkoogljično energijo.

Kot je po navedbah društva v nagovoru dejal predsednik programskega odbora konference in vodja odseka za reaktorsko fiziko na Institutu Jožef Stefan Luka Snoj, je pomembno vlagati v izobraževanje in znanost ter razširjati znanstvena spoznanja in dejstva v vsa družbena področja.

Poudaril je, da med približno 100-letno življenjsko dobo jedrske elektrarne človeštvo doživi ogromne družbene, demografske in tehnološke spremembe, edini način, da se soočimo s temi spremembami, pa so stalne raziskave in razvoj. Kot je dodal, jedrska tehnologija potrebuje tudi enake konkurenčne pogoje. "Namesto da bi demonizirali jedrsko tehnologijo, bi si morali prizadevati za to, da imajo vse industrije tako visoko razvito tehnično in varnostno kulturo, da se vse emisije v okolje in odpadki obravnavajo po enakih standardih kot radioaktivne snovi," je povedal.

Na konferenci, ki so jo danes poleg Snoja slovesno odprli Igor Lengar iz Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije, direktor Instituta Jožef Stefan Boštjan Zalar in državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Danijel Levičar, bo sicer nastopilo pet vabljenih govorcev, poleg tega bo na 13 plenarnih sejah več kot 140 strokovnih predstavitev.

Društvo jedrskih strokovnjakov je na novinarski konferenci pred odprtjem konference predstavilo stališča do resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije. Med drugim menijo, da je izjemno pomembno široko pojmovanje jedrske infrastrukture in jedrskega programa v državi, ki ga nakazuje resolucija. "Sodobna in celovita jedrska infrastruktura obsega tako industrijsko-energetske objekte za proizvodnjo energije in za ravnanje z odpadki, kot tudi raziskovalne objekte ter upravne, izobraževalne, raziskovalne, infrastrukturne in industrijske organizacije," so navedli v stališču.

Da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko, pa so se na današnjo akcijo Greenpeacea odzvali v platformi podpornikov jedrske energije JedrskaSi. "Stroka je bila pri energetskih investicijah v Sloveniji že preglašena in posledice takšnih odločitev čutimo še danes," so zapisali in dodali, da se vse več držav v želji po zmanjšanju onesnaženja in zagotovitvi dovolj elektrike obrača k jedrski energiji.

Trenutno je po njihovih navedbah samo v Evropi predlaganih več kot 40 novih jedrskih reaktorjev, primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet s Tešem pa se jim zdi neprimerna. "Pri Teš 6 je šlo za tehnologijo, za katero je bilo jasno, da se njen čas izteka. Jedrska energija pa je v tem trenutku v fazi rasti," so navedli.

Kot so dodali, imajo obnovljivi viri energije še vedno tehnične omejitve in ne morejo samostojno napajati elektroenergetskega sistema. Prepričani so, da za boj s podnebno in energetsko krizo ter strateško neodvisnost od tujcev potrebujemo vse nizkoogljične vire energije, ki so na voljo. "Nasprotovanje jedrski energiji nas bo dolgoročno vezalo na fosilna goriva ali pomanjkanje in posledično drag uvoz," so prepričani v platformi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Drek |  11 .09. 2024 ob  14: 30
hribi | 11 .09. 2024 ob 06: 05
Ti pa nisi intelektualno kos debati.
Vprašanje je bilo geopolitično: Katere države imajo uran in ga izvažajo?
Za stalen vir sem ti že odgovoril: Hidro elektrarne. Ker si ignorant ne veš ,da stalni vir ni zato ker ne bi bilo elektrike če ga ni ampak , da je omrežje stabilno zaradi le-tega.
Solarni paneli so cenejši iz leta v leto in tudi baterije. Jederska enerigja in infrastruktura pa je dražja iz leta v leto in se ne razvija.
Povezati vsa elektricna omrezja in ukinit operaterje. Utopija je ideal h kateremu se moramo pribilzati. Kdor na utopijo gleda češ: to se pa ne da, naj gre živet v jame, ker s tako miselnostjo bi ostali tam.
hribi |  11 .09. 2024 ob  06: 05
-1
@kokodek
Kaj bi povezali bla bla bla, tudi Tesla je prenašal elektriko brezplačnim pa so načeli izginili. Uran ti dobavi dobavitelj nuklearke.
Glede elektrarne ki jo ima vsak doma: to ni konstanten vir, je takrat ko je sonce. Morda bi na Obali ob zelo dragih shranjevalnikih tudi to zagotovili, od Kozine so Helsinkih pa je ta ideja utopija. Moje vprašanje je bilo konstanten vir, ne dopolnilo ki ga je 15%. Vprašaj tiste ki imajo te elektrarne ali bi dali te panele dol, ker se ne splača proizvajati te energije.
kokodek |  10 .09. 2024 ob  17: 24
hribi, če ne bi dajali v orožje, orožje, orožje, bi s tistim denarjem lahko povezali Evropo ali pa celo cel svet in elektrika bi brez problemov šibala gor in dol in levo in desno. pri nas doma imamo dovolj elektrike oz. jo je vedno več, ker ima že skoraj vsak doma elektrarno. oglej si malo nazaj, kaj so govorili za teš in kaj imamo zdaj. vprašaj se samo od kod bomo dobili uran..... sicer pa je cel svet šel v maloro in odkar je na sceni Zelenski je še jedrska energija postala zelena in jedrsko sevanje je zdravo in odpadki, ki se ne razgradijo nikoli, so neškodljivi. zato se vsi grebejo, da jih imajo na svojem dvorišču....
Drek |  10 .09. 2024 ob  13: 41
hribi | 10 .09. 2024 05: 30

Mi znas razlozit, kako smo v nekaj letih narediili dva remonta jederske, kjer za mesece ni proizvajala elektrike (oz na minimumu) in ni bilo nobenega problema z dobavo. Lahko mi razlozis koliko denarja sta ta remonta stala državo?
Drek |  10 .09. 2024 ob  13: 38
hribi | 10 .09. 2024 ob 05: 305

Nek proizvede 25-30% elektrike v Sloveniji in jo še prodajamo. Tako ,da že zdaj bi lahko bili brez nuklearke, ker imamo hidroelektrarne za konstantno elektriko. Obnovljivi viri in baterije so tehologija ki se razvija iz leta v leto. JEDERSKA JE MRTVO ČREVO ZNANOSTI.
hribi |  10 .09. 2024 ob  05: 30
@kokodek
Lahko napišeš, kako bi ti rešil oskrbo prebivalstva in industrije z vedno večjo potrebo po elektriki, ob upoštevanju da je dostopnost energije konstantna?
kokodek |  09 .09. 2024 ob  23: 33
-15
od kod bomo dobili uran in kam bomo odlagali odpadke, ki jih že zdaj nihče noče. da sploh ne govorimo o ceni, ki se vrti od 15 milijard naprej. in če je jedrska elektrarna tako nedolžna, zakaj vsi trepetajo, ko mečejo bombe na njih tam v ukrajini....mislim, da je jek2 še večji nateg kot teš6!
hribi |  09 .09. 2024 ob  18: 51
Prav zaradi posiljevanja z zelo energijo moramo danes investirati v trajne vire energije. Ti aktivisti naj si dajo sončne panele na glavo, da bi napajal njihove možgane
Pjero Shriba |  09 .09. 2024 ob  18: 33
12
Ti od greenpeaca so res malo zadeti.
Nuklearna energija je trenutno edina energija, ki si jo lahko privoščimo.
Govorit o sončni ali veterni je itak brez veze, ker tudi za ti dve obstajajo naravovarstveni kreteni.
Ne spomnim se, da bi se angažirali, ko so gradili NAJVEČJO ANERGETSKO BEDARIJO v zgodovini Slovenije
imenovano TEŠ6.

ManofSteel |  09 .09. 2024 ob  17: 44
Kaj vi plačujete drhal prekleta? Napajate se javni denar pod pretvezo kao neki ekoidioti pod lewajzarsko taktiriko! Golazen