Revija pevskih zborov Primorska poje je letos že 50. po vrsti povezala ljubitelje zborovskega petja. Jubilej bodo drevi obeležili s slavnostnim koncertom v portoroškem Avditoriju, na katerem bodo tudi podelili plakete osmim zborom in zborovodjem, ki na reviji Primorska poje nastopajo že vseh 50 let.
50-LETNICA REVIJE PEVSKIH ZBOROV: Slavnostni koncert bo v Portorožu
Piran
Častni pokrovitelj koncerta je predsednik republike Borut Pahor, ki bo tudi slavnostni govornik na prireditvi. Nastopili bodo skupina ljudskih pevk Kulturnega društva Mandrač Koper, Moški pevski zbor Anton Klančič Miren, Ženski pevski zbor Ajda Umag, Vokalna skupina Vinika Medana, Komorni zbor Grgar Nova Gorica, Mešani pevski zbor Postojna in Zbor Jacobus Gallus.
Ena največjih manifestacij slovenske ljubiteljske kulture se je sicer začela prejšnji petek s koncertom na gradu Dobrovo. V okviru revije se bo na Primorskem in v zamejstvu do 28. aprila predstavilo 216 zborov na 34 koncertih. Od tega bo 11 koncertov v zamejstvu v Italiji, en koncert pa v Umagu na Hrvaškem.
Organizatorji - Zveza pevskih zborov Primorske, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Zveza slovenskih kulturnih društev v Italiji, Zveza cerkvenih pevskih zborov Trst in Zveza slovenske katoliške prosvete Gorica - so ponosni na pevsko tradicijo in kar osem pevskih zborov, ki so prisotni na reviji Primorska poje vseh 50 let.
"Omeniti pa moram tudi zborovodjo Ivana Tavčarja, ki je prav tako z nami že vseh 50 let," je za STA povedala vodja novogoriškega Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) Sabina Volk Simčič.
Vsako leto se Primorski poje pridružijo tudi novi pevski sestavi, takih je letos enajst, prav toliko je letos prvič na reviji tudi novih zborovodij.
Zgodovina Primorske poje sicer sega v konec 60. let minulega stoletja, ko so se iz Ljubljane na Primorsko vrnili mladi učitelji glasbe. Ustanovili ali prevzeli so vodenje tamkajšnjih pevskih zborov ter se povezali v Združenje pevskih zborov Primorske z namenom, da bi dvignili kakovostno raven petja in pripomogli k večji repertoarni raznovrstnosti. Združenje, danes imenovano Zveza pevskih zborov Primorske , je skrbelo za organizacijo koncertov, revij in tekmovanj, izdajateljsko dejavnost in spodbujanje mladinskega petja. Primorska poje se je iz sprva maloštevilnih koncertov, ki so prvič potekali leta 1970, razrasla v najbolj množično manifestacijo slovenskega zborovskega petja. Primorske zbore je povezala s slovenskimi pevci na drugi strani meje, pa tudi s slovenskimi zbori na Hrvaškem in v Avstriji.