3 milijone odpadkov na leto

Industrija je v Sloveniji v letu 2010 proizvedla več kot tri milijone ton odpadkov in skoraj 15 milijonov kubičnih metrov odpadne vode.

Samo industrija porabi 901 milijonov kubičnih metrov vode. Za varstvo okolja je industrija v letu 2010 porabila 91 milijonov evrov. Kljub neprestanemu osveščanju in padcu proizvodnje zaradi ekonomske krize pa ostaja ravno industrija največji onesnaževalec.

Evropska komisija je predlagala državam članicam EU štiri oblike aktivnosti za dosego okoljevarstvenih ciljev: uvedba direktive o celovitem preprečevanju in nadzoru onesnaževanja (IPPC), sklepanje okoljevarstvenih dogovorov, uvedba sistemov za ravnanje z okoljem (EMS) in označevanje okolju prijaznih izdelkov.

Več predelave

Količine odpadkov iz industrije se sicer zmanjšujejo. V letu 2009 za tri, v 2010 pa za štiri odstotke. Podoben trend lahko opazimo pri proizvodih in storitvenih dejavnosti.

V letu 2010 je industrija interno predelala 42 odstotkov, interno odstranjenila pa 12 odstotkov, 40 odstotkov odpadkov je odšlo v nadaljnjo predelavo, preostalih šest odstotkov pa je bilo začasno skladiščenih ali izvoženih v tujino.

Statistični podatki kažejo, da je v Sloveniji v letu 2010 v proizvodnih in storitvenih dejavnostih nastalo skoraj 5,4 milijona ton odpadkov (skupaj z zalogami iz preteklih let okoli 5,7 milijona ton) ali za 3 % manj kot v letu 2009.

Največ je gradbenih odpadkov

Glede na vrsto odpadka je bilo v letu 2010, podobno kot v letu pred tem, med nastalimi odpadki največ gradbenih odpadkov (36 % celotne količine nastalih odpadkov). Sledili so odpadki iz termičnih procesov (27 % celotne količine nastalih odpadkov), nato pa odpadki iz naprav za ravnanje z odpadki, iz čistilnih naprav in iz priprave pitne vode in vode za industrijsko rabo (7 % celotne količine nastalih odpadkov) ter odpadki iz predelave in obdelave lesa (količina teh odpadkov je bila za 31 % manjša kot v letu 2009).

Deli novico: