1,5 milijarde dolarjev za omrežje 5G

Tehnologija

Južnokorejsko ministrstvo za znanost je danes napovedalo 1600 milijard južnokorejskih vonov (1,5 milijarde dolarjev) vreden načrt za razvoj brezžične tehnologije naslednje, pete generacije (5G).

Tehnologija 5G bo po pojasnilih ministrstva uporabnikom omogočala, da si 800-megabajten film naložijo v eni sekundi, za kar pri sedanji tehnologiji 4G potrebujejo 40 sekund.

Poleg tega bo tehnologija omogočala, da bodo uporabniki lahko dostopali do interneta tudi na vlakih, ki vozijo s hitrostjo več kot 500 kilometrov na uro, v primerjavi s sedanjimi 300 kilometri na uro.

Ministrstvo je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnilo, da nameravajo novo tehnologijo, ki bo bistveno zmogljivejša od sedanje 4G, uvesti v naslednjih šestih letih.

Več hitrosti za hitrejši razvoj

"V 90. letih smo h gospodarski rasti pripomogli s storitvami 2G, v prvem desetletju novega tisočletja s 3G in okrog leta 2010 s 4G. Zdaj je čas za ukrepanje za razvoj 5G," je ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost.

Države v Evropi, Kitajska in ZDA že intenzivno delajo na razvoju tehnologije 5G, zato bo na tem trgu v nekaj letih vladala ostra konkurenca, so še navedli na ministrstvu.

V skladu z načrti sicer že zdaj ene tehnološko najbolj razvitih držav na svetu bodo omrežje 5G testno zagnali leta 2017, komercialni zagon pa je predviden za december 2020.

Industrijske panoge, povezane s projektom, bodo s prodajo 5G-naprav in opreme za infrastrukturo v obdobju med letoma 2020 in 2026 po ocenah ministrstva zabeležile za 331.000 vonov oziroma 310 milijard dolarjev prihodkov od prodaje.

Korejska vlada namerava svoj načrt za 5G izvesti s pomočjo investicij in sodelovanja s strani operaterjev, kot sta SK Telecom in Korea Telecom, pa tudi proizvajalcev mobilnih naprav, kot sta Samsung in LG.

Gre za razvoj telekomunikacijske infrastrukture

Obenem namerava okrepiti domačo industrijo telekomunikacijske infrastrukturne opreme, ki je razmeroma šibkejša od močno razvite južnokorejske industrije mobilnih naprav.

Industrija proizvodnje mobilnih naprav na čelu s Samsungom, največjim proizvajalcem mobilnikov na svetu, zaseda 30-odstotni delež na svetovnem trgu mobilnih naprav.

Izvozno manj usmerjena južnokorejska industrija telekomunikacijske infrastrukturne opreme po drugi strani zaseda le 4,4 odstotka globalnega trga. Cilj Seula je, da bi do leta 2020 ta industrija zasedala 20-odstotni delež.

Kitajski proizvajalci opreme vključno s podjetjem Huawei so medtem svoj delež na globalnem trgu med letoma 2007 in 2012 povečali z 12 na 26 odstotkov. Huawei je novembra napovedal, da namerava 5G komercialno zagnati leta 2020 in v razvoj za ta namen vložiti minimalno 600 milijonov dolarjev.