Državni zbor je danes soglasno sprejel zakon o štipendiranju, ki mladoletnim dijakom vrača možnost za državno štipendijo. Uvaja pa tudi štipendijo za deficitarne poklice.
Zakon omogoča kombiniranje več vrst štipendij
Pri prošnji za Zoisove štipendije pa mladi športniki ne bodo več mogli uveljavljati le športnih dosežkov, pač pa bodo morali upravičenost do štipendije dokazovati tudi z učnim uspehom. Po napovedi predstavnikov ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bodo do šolskega leta 2014/2015 vzpostavljeni kriteriji, kako Zoisove štipendije urejati v prihodnje.
Poslanske skupne so v predstavitvah svojih stališč danes dopoldne poudarjale prednosti zakonskega predloga, ki so ga pripravljali kar trije ministri za delo - tako Ivan Svetlik in Andrej Vizjak kot zdajšnja ministrica Anja Kopač Mrak, pri ključnih rešitvah pa je usklajen tudi s Študentsko organizacijo Slovenije. Nekatere pa v njem vidijo tudi nekaj slabosti.
SDS in SLS: Ureditev na področju Zoisovih štipendij ni pravična do mladih športnikov
Še zlasti v SDS in SLS so menili, da ureditev na področju Zoisovih štipendij ni pravična do mladih športnikov. Vendar so po drugi strani zagovorniki takšne ureditve, med njimi tudi predstavniki z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, poudarjali, da enako veja tudi za nadarjene z drugih področij, tako npr. s področja umetnosti.
Državni zbor je sprejel tudi dve dopolnili, ki so jih v koalicijskih poslanskih skupinah pripravili na podlagi pripomb zakonodajno-pravne službe DZ. Eno od dopolnil se nanaša na dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami in določa, da je takšen štipendist upravičen do dodatka z naslednjim mesecem po nastanku okoliščin, v skladu s katerimi lahko dodatek dobi.