Visokošolski sindikati ne izključujejo stavke

Slovenija

Če se bodo uresničile napovedi o več deset milijonskem rezu v proračun ministrstva za izobraževanje in bo v največji meri prizadeto visoko šolstvo, sindikati po besedah predsednika VSS Marka Marinčiča ne bodo samo protestirali pred vlado, ampak tudi stavkali. Zahtevo po uradnem sprejemu pri ministrici so minuli teden ponovili, a odgovora ni.

Kot je na novinarski konferenci Visokošolskega sindikata Slovenije (VSS) z vseh treh javnih univerz in Konfederacije sindikatov Pergam povedal Marinčič, kot reprezentativni sindikat upravičeno pričakujejo odziv ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Ob tem je komentiral sindikalno-vladni dogovor o plačah, glede katerega je imel VSS zadržano stališče že med pogajanji.

"Občutek imamo, da je vlada ta dogovor sprejela s figo v žepu. V trenutku pogajanj, ko sem postavil ministru za finance Dušanu Mramorju vprašanje, ali misli univerzam zagotoviti sredstva za poplačilo tretje četrtine plačnih nesorazmerij, je bil njegov odgovor, da je to problem resorne ministrice," je pojasnil in zatrdil, da to niso bila samo pogajanja s "figo v žepu", ampak jim je v tistem trenutku Mramor "figo pokazal v obraz".

Vse pelje v uvedbo šolnin

Očitno je vlada računala, da bo lahko primanjkljaj prevrnila nazaj zlasti na nekatere posredno financirane uporabnike, med njimi še posebej na visoko šolstvo in znanost, tudi na zdravstvo, skratka na tiste, ki jim že tradicionalno jemljejo. Vse to po oceni Marinčiča pelje k vpeljavi šolnin v visokem šolstvu.

Predsednik sindikata ljubljanske univerze Gorazd Kovačič je kot enega najbolj perečih problemov izpostavil zaposlene na asistentskem delovnem mestu z učiteljskim nazivom. "Če bi te osebe opravljale samo vaje, potem bi bilo to še nekje normalno, a se jim pogosto zgodi to, da morajo opravljati učiteljsko delo v obsegu, ki je predviden za asistentsko delovno mesto, kar pomeni deset ur tedensko," je pojasnil.

To je varčevanje prek izkoriščanja, takšnih oseb z dvojnim statusom na univerzi je 539 ali skoraj desetina zaposlenih, je dejal Kovačič, ki ocenjuje, da bo "počilo", če se bodo napovedi ministrstva uresničile.

Na mariborski univerzi stanje alarmantno

Da je na mariborski univerzi stanje že zdaj alarmantno, razmere pa katastrofalne, je potrdila predsednica sindikata te univerze Marija Javornik Krečič. Kot pravi, ne gre samo za pritiske na zaposlene, ampak vse to vpliva tudi na kakovost študija. Ob tem je predstavila nekaj ukrepov, ki jih v imenu racionalizacije izvajajo že kar nekaj časa. Tako na petih članicah delov plač za opravljeno delo sploh ne izplačujejo, skoraj 40 odstotkov zaposlenih zadržujejo v izhodiščnih plačnih razredih in o kakršnemkoli napredovanju sploh ne morejo govoriti.

Na primorski univerzi sicer dve članici poslujeta s pozitivno nulo, a preostale članice si večinoma denar za plače izposojajo, je povedala predsednica sindikata primorske univerze Elizabeta Zirnstein. "Ne vemo, kako dolgo bomo še zdržali. Kar se tiče položaja zaposlenih, pa je situacija takšna, da pogodbe o zaposlitvi niso usklajene z nazivi, ni napredovanj, kar 30 odstotkov zaposlenih na univerzi ima pogodbe za določen čas, po zakonodaji pa je takšna pogodba izjema," je dejala.

Vlada že zarazala v visoko šolstvo

Predsednik Pergama Janez Posedi pa je spomnil, da je vlada že v rebalansu proračuna 2014 izjemno zarezala v visoko šolstvo in ker takrat univerze po oceni sindikatov niso nudile dovolj odpora, se ta situacija nadaljuje.

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar je po sestanku s šolskima sindikatoma Sviz in VIR povedala, da bodo "nadaljevali razgovore tudi s predstavniki drugih sindikatov, ravno tako s predstavniki Študentske organizacije Slovenije".

O rebalansu proračuna bodo v torek razpravljali tudi na parlamentarnem odboru za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Na vladi pa bodo odločitvam v zvezi s proračunom namenili najmanj eno sejo, kjer se bodo soočili s težko situacijo tudi drugih resornih ministrstev. Na koncu pa bo odločal državni zbor.

Visokemu šolstvu je že bilo vzetega preveč

Ker ni končnih odločitev, ministrica ni želela komentirati, kolikšna bodo sredstva, ki bodo namenjena visokemu šolstvu in znanosti. Pri tem pa je pojasnila, da tudi ministrstvo soglaša s stališčem, da je bilo v preteklosti z ukrepi visokemu šolstvu vzeto preveč.

Kot je pojasnila, so so se v preteklem tednu intenzivno s svojimi argumenti pogajali z ministrstvom za finance, in meni, da so dosegli "pozitiven premik ravno v smeri manjših posegov na področju visokega šolstva".

Deli novico: