Verjetna parlamentarna preiskava o Tešu 6

Slovenija

Parlamentarna preiskava o odgovornosti politike pri Tešu 6 najbrž bo. V Združeni levici (ZL), ki je sprožila akcijo zbiranja podpisov poslancev za uvedbo komisije, so za STA povedali, da imajo zagotovljenih dovolj poslanskih podpisov, tudi besedilo zahteve za ustanovitev je skoraj nared. Za uvedbo preiskave mora biti 30 poslancev.

Poslanec ZL Matjaž Hanžek o posameznih poslanskih skupin in števila doslej zbranih podpisov ni želel izpostavljati. Dve poslanski skupini bosta končni odgovor glede podpisov dali v torek, po sejah njihovih poslanskih skupin. Kateri poslanski skupini sta to, Hanžek ni razkril.

Že v začetku meseca so sicer poleg ZL, ki ima šest poslancev, podpise napovedali v poslanskih skupinah DeSUS (10 poslancev), SD (šest poslancev), NSi (pet poslancev) in ZaAB (štirje poslanci).

Kot je za STA pojasnil Hanžek, so delovni osnutek predloga zahteve za ustanovitev preiskovalne komisije poslanskim skupinam posredovali pred nekaj dnevi, do petka pa od večine prejeli pozitivno mnenje, nekatere so dale dodatne predloge. Zdaj bodo pripombe, ki so po njegovem mnenju bolj ali manj sprejemljive in v bistvu ne spreminjajo vsebine, pregledali, osnutek predloga pa dodelali.

Preiskovali bodo predvsem politično odgovornost funkcionarjev

Preiskovalna komisija bo po njegovih besedah preiskovala predvsem politično odgovornost funkcionarjev od začetka pogovorov za izgradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš), od leta 2003, pa vse do konca preiskovalne komisije.

Tako bodo pod drobnogled vzeli funkcionarje vlade oz. ministrstev in DZ. Preiskovali bodo tudi delo raznih komisij (protikorupcijske, preprečevanje pranja denarja ...) v povezavi s projektom Teš 6, torej ali so bile dovolj pozorne ali je morda politika pritiskala nanje, je dejal.

Na zaslišanjih preiskovalne komisije gre tako po Hanžkovih besedah pričakovati tudi predsednike vlad v obdobju od začetka izgradnje projekta in dogovorov zanj, pa tudi ministre v tem obdobju.

Če bodo naleteli na sum kazenske odgovornosti, bodo slednje predali oz. naznanili pristojnim organom - policiji, tožilstvu, je še pojasnil poslanec ZL.

Deli novico:

Seveda |  16 .11. 2014 ob  16: 57
Kadar bo ratalo kočljivo pa bodo začeli s procudralno taktiko, da na koncu ne bo nič. Enako kot ko so raziskovali umore, ki jih je izvedla udba.
alo alo |  15 .11. 2014 ob  19: 10
Če hočeš da nekaj ostane skrito in pade v pozabo ustanovi preiskovalno komisijo,kot napr.nikoli končana zgodba o oro6ju na mariborskem letališču