V SREDO LE NA URGENCO: V zdravstvu stavke ne želijo uperiti v bolnike

Slovenija

Zaposleni v zdravstvu, ki se bodo v sredo pridružili stavki, opozarjajo na porušena razmerja med poklici v dejavnosti, zahtevajo tudi sprejem normativov. Pri izvajanju stavke so omejeni, opravili bodo vse nujne storitve. Svojih aktivnosti ne želijo uperiti proti bolnikom, se bo pa v sredo lahko podaljšalo čakanje, so pojasnili v sindikatih.

Vodja koordinacije stavkovnih odborov, ki so stavko napovedali za v sredo, Jakob Počivavšek je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da so porušena razmerja znotraj poklicev v zdravstveni dejavnosti nevzdržna. Ena ključnih stavkovnih zahtev pa je po njegovih besedah tudi sprejem standardov in normativov, ki so bili stalnica že preteklih stavkovnih sporazumov.

V sredo bodo stavkali zaposleni različnih profilov, med njimi so strežnice, bolničarji, čistilke, vzdrževalci, energetiki, skladiščniki, laboratorijski tehniki, farmacevtski tehniki, medicinske sestre, zdravstveni administratorji, računovodski delavci in kadrovski delavci. Kot je poudaril sekretar Sindikatov v zdravstvu Pergam Vladimir Lazić, zdravstvo ne temelji le na nosilcih te dejavnosti, torej zdravnikih, ampak gre za med seboj povezano verigo različnih profilov.

Stavko so napovedali okoli 120 zdravstvenim ustanovam v Sloveniji, koliko zaposlenih se bo za stavko odločilo, še ni znano, saj se lahko zanjo odločijo tudi tik pred zdajci, je pojasnil Počivavšek. Po njegovih besedah so stavkovne aktivnosti podprla vodstva številnih zavodov.

V laboratorijih nedeljski urnik, medicinske sestre v dobro bolnikov

Zaposleni v zdravstveni dejavnosti se bodo udeležili tudi shoda pred poslopjem vlade, tisti, ki jih ne bo v Ljubljano, pa bodo svojo podporo stavkovnim aktivnostim v času shoda izrazili pred zavodi.

Kot so zagotovili tudi predstavniki posameznih sindikatov, bodo stavko izvedli na način, da bo ta v najmanjši možni meri prizadela bolnike. Za stare pod 18 in nad 65 let se stavka ne bo v ničemer poznala, drugi bolniki jo lahko občutijo v nekoliko daljših čakalnih dobah, zanje namreč nekaterih nenujnih storitev ne bodo izvajali.

Tako bo denimo v laboratorijih veljal nedeljski urnik, opravljali bodo urgentne preiskave, druge pa bodo preložili na prihodnje dni. Denimo diabetične bolnike, ki so bili na ta dan naročeni na redno preiskavo, bodo prenaročili na neki drug dan, če bo bolnik to preiskavo nujno potreboval ali če je starejši od 65 let, pa so preiskavo dolžni opraviti, je pojasnila predsednica Sindikata laboratorijske medicine Slovenije (SILMES) Mojca Završnik.

Tudi radiološki inženirji po vsej Sloveniji so pozvani, da opravijo nujne stvari, je dejal predsednik Sindikata sevalcev Slovenije Robert Kokovnik. Ob tem je opozoril, da so nosilci dejavnosti, torej zdravniki, tisti, ki povedo, kaj je nujno. "Po slabih izkušnjah iz prejšnjih stavk vemo, da se najdejo posamezniki, ki to izkoriščajo in iz pozicije moči izsiljujejo nujnost preiskav," je pojasnil in izrazil upanje, da tovrstnih ekscesov ne bo. Po Kokovnikovih besedah so nenujne denimo preiskave v presejalnih programih, a se še dogovarjajo, ali jih bodo tisti dan izvajali ali ne.

Predsednik Florence sindikata medicinskih sester Miha Benet je ocenil, da glede na naravo njihovega dela velikega učinka v stavki ne bo, saj bodo pri svojem delu tudi ta dan delovali za dobro bolnikov. Se bodo pa njihovi člani in drugi zaposleni udeležili protestnega shoda.

Stavka bo v sredo potekala tudi v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Kot je naštel Lazić, sicer tudi predsednik sindikata zavoda, tehnično-vzdrževalni sektor ne bo izvajal rednih vzdrževalnih del, kurirska služba bo raznašala samo nujne pripravke, strežnice bodo čistile samo bolniške sobe, smeti ne bodo odnašali. Čakalna doba se bo po njegovih ocenah podaljšala za kako minuto ali uro.

Še ena stavka februarja

V javnih lekarnah, med katerimi so tudi bolnišnične, bodo stavkali v sredo med 10. in 13. uro, v tem času bodo lekarne delovale na nivoju dežurstva.

Počivavšek je obžaloval, da se stavki niso pridružili tudi drugi sindikati z zdravstvenega področja, ampak nekateri organizirajo ločeno stavko v februarju, čeprav so njihove stavkovne zahteve v svojem bistvu enake. Upa, da bodo z obema stavkama spodbudili vlado, da se bo lotila reševanja problemov v zdravstvu.

Deli novico:

yasuo |  22 .01. 2018 ob  16: 23
ja bo treba zamenjat tečne obiskovalce ki nadlegujejo zaposlene v Bolnici Izola
IZOLA |  22 .01. 2018 ob  15: 02
Pred kratkim smo doživeli hladen tuš na informacijah v Bolnici Izola, ko smo prijazno nekaj vprašali se je delavka zelo grdo obnašala. Ne vem zakaj sploh obstaja delovno mesto informacije pri vstopu v bolnišnico če ne smeš nič vprašati.
jurij |  22 .01. 2018 ob  14: 42
Banda, zmanjšat plače za 30% in jih naučit spoštovanja pacientov