V berlinskem razstavišču Kulturforum bodo 13. septembra odprli razstavo Pablo Picasso - ženske, biki, stari mojstri. Postavitev bo zajela dela od zgodnje figuralike, preko odzvenov kubizma, klasicizma in nadrealizma do ekspresivnih poznih umetnikovih del. Poleg 120 del iz zbirke Berlinskega grafičnega kabineta bo na ogled še 40 del iz drugih zbirk.
V Berlinu septembra razstava Picassovih del
Kar 180 del obsegajoča zbirka Berlinskega grafičnega kabineta velja za eno najstarejših zbirk grafičnih del tega španskega umetnika. Izbranim grafikam bodo za razstavo dodali slike in dela na papirju, plakate in keramiko. Razstava bo tako, kot je mogoče prebrati na spletni strani muzeja, ponudila retrospektiven pogled na sedem desetletij ustvarjanja tega izjemnega umetnika.
Postavitev bo razdeljena v deset tematskih sklopov. Uvedle jo bodo zgodnje podobe žonglerjev in cirkusantov ter umetnikovih bližjih. Osrednja pozornost bo namenjena upodobitvam žensk in odnosu med umetnikom in modelom, velik poudarek pa bo tudi na umetnikovi fascinaciji nad bikoborbami in mitom o Minotavru. Razstava bo prikazala še umetnikovo soočanje z deli starih mojstrov, denimo Rembrandta, Cranacha in Goye.
Postavitev bo na ogled do 12. januarja prihodnje leto, je še mogoče izvedeti na spletni strani Berlinskih državnih muzejev, pod okriljem katerih deluje omenjeno razstavišče.
Španski slikar, grafik in kipar Pablo Picasso (1881-1973) velja za enega najpomembnejših umetnikov 20. stoletja. Skupaj z Georgesom Braqueom je bil začetnik kubizma in njegov glavni predstavnik. Rodil se je leta 1881 v Malagi. Študiral je v Barceloni in Madridu, od leta 1904 je živel in delal v Parizu. Po II. svetovni vojni se je preselil v Vallavis na Azurni obali, kjer se je med drugim začel posvečati keramiki. Vsako leto je v kraju priredil tudi po dve ali tri razstave. Umrl je 8. aprila 1973 v Mouginsu.
V svojem izjemno plodovitem ustvarjalnem življenju je prešel več faz. Realističnemu obdobju (1895-1901), v katerem je uporabljal močne barve, je sledilo modro obdobje s slikama "La vie" in Stari kitarist. Rožnato obdobje (1904-1906) zaznamujeta sliki "La toilette" in Gertrude Stein. V obdobju kubizma (1906-1925) so nastale slike Avignonske gospodične, Sedeči akt, "Aficionado" in Harlekin ter kolaži. Sledilo je obdobje neoklasicizma z elementi nadrealizma od 1925 do 1945, v katerem je denimo nastala slika Ples, nato pa čas intenzivnega ukvarjanja z grafiko, kiparstvom in keramiko.