Spomin na čudež obeležili z regato in srednjeveškimi plesi

Izola

Včeraj je na carinskem pomolu in na Manziolijevem trgu v Izoli potekal praznik izolskega čudeža, ki sta ga zaznamovali mednarodna veslaška regata in nastop srednjeveške kulturne skupine iz Italije.

Praznik, ki so ga Izolani prvič obeležili že v 14. stoletju, je nastal kot spomin na daljni 23. oktober 1380, ko je pred Izolo priplulo genovsko ladjevje. Legenda pripoveduje, da je bela golobica, ki še danes krasi izolski občinski grb, ob pomoči zavetnika mesta, sv. Mavra, Izolo rešila pred napadom Genovežanov. 

V počastitev izolskega čudeža so med mesti, ki so spadala pod Serenissimo – Beneško republiko, organizirali razne igre s poudarkom na veslaških regatah z namenom vzdrževanja in krepitve prijateljstva med mesti severnega Jadrana. Tako se je tudi letošnja prireditev pričela ob 10. uri z mednarodno veslaško regato discipline coastal rowing v organizaciji Veslaškega kluba Izola.

V enojcu je prvo mesto zasedel Tomaž Kekič iz VK Izola. V ženskem dvojcu sta bili najhitrejši Sanja Svanovič in Nina Kostanjšek iz VK Argo Izola, v moškem dvojcu pa Piero Sfiligoi in Matteo Fabris iz kluba Canottieri Timavo. V dvojcu se je sicer preizkusil tudi jadralec Vasilij Žbogar, ki se je z učiteljem Iztokom Butinarjem prebil do odličnega drugega mesta. 

V finalu četvercev s krmarjem je prvo mesto osvojila posebej za ta namen sestavljena ekipa Bine Pišlar, Davorin Sever, Stefano Basalini, Daniele Gilardoni in krmar Peter Andrejašič, ki je veslala pod zastavo VK Izola. V tekmovanju batan pa si je prvo mesto tako v disciplini voga classica kot scia voga prislužil Ljubo Macarol. Zmagovalci regate so prejeli kopijo sto let stare izolske veslaške medalje, ki se je po dolgih letih vrnila v Izolo.

Dogajanje na pomolu je popestrila klapa Semikant

Poleg regate so za prijetno vzdušje na carinskem pomolu poskrbeli gosti iz italijanskega mesta Tolentino, s katerim je Izola pobratena že več kot trideset let. 50-članska srednjeveška skupina Dono dei ceri je z bobni, lokostrelci in srednjeveškimi plesi očarala obiskovalce. Dogajanje na pomolu sta popestrila še klapa Semikanta in Dare Brezavšček s prikazom izolskega čudeža.

Po zaključku regate so se nastopajoči in obiskovalci premaknili na Verdijevo ulico in Manziolijev trg, kjer so se z domačimi izdelki in starodavnimi jedmi predstavila izolska društva, dijaki izolske srednje šole pa so prikazali stari način čiščenja sardonov.