SLOVENCI ZA ZAPRTJE TRGOVIN, PROTI SPREMEMBI USTAVE: A ne na vsak način

Slovenija

Osrednji ugotovitvi tokratne ankete časnika Delo sta, da slovenski potrošnik lahko pogreša nedeljske nakupe, sprememba 57. člena ustave, ki se nanaša na financiranje šolstva, pa ne bi naletela na odobravanje javnosti. Dobrih 47 odstotkov anketirancev ne bi podprlo spremembe tega člena ustave.

Rezultati ankete so torej pokazali, da morebitna sprememba 57. člena ustave nima javne podpore. Dobrih 31 odstotkov bi ta člen ustave - večinski delež poslancev želi s spremembo ustave dati poudarek javnemu šolstvu - spremenilo, dobrih 47 odstotkov pa ne bi podprlo spremembe ustave o financiranju zasebnega šolstva.

Čeprav večina ne bi podprla ustavnih sprememb, ki bi vodile h krepitvi javnega šolstva, je 70 odstotkov anketirancev ob naslednjem vprašanju odgovorilo, da jim je bližje javno kot zasebno šolstvo. Dobra petina jih zagovarja kombiniran sistem javnega in zasebnega šolstva, med njimi predvsem podporniki SDS in NSi. Javno šolstvo pa podpirajo zlasti podporniki Levice in SD, ženske, študentje in anketiranci, stari od 18 do 24 let.

Anketa je tudi preverila, ali se javnost strinja, da bi država z javnimi sredstvi financirala zasebne šole, ki bi jih ustanovile verske ustanove. Skoraj dve tretjini vprašanih se ne strinja s takšno možnostjo, dobra petina pa se strinja, da država financira tudi šole, ki jih ustanovijo verske skupnosti. S tem se strinjajo podporniki SDS in NSi, proti pa so podporniki SD, DeSUS in anketiranci s srednješolsko izobrazbo.

Če bi se pred volivci pojavilo vprašanje, ali podpirajo pobudo za prepoved obratovanja trgovin ob nedeljah in praznikih, bi bila po rezultatih ankete izbira jasna - več kot 70 odstotkov vprašanih bi podprlo takšno prepoved, dobra petina pa ne. Prepovedi obratovanja trgovin ob nedeljah ne podpirajo podporniki SMC, samozaposleni, anketiranci z visokošolsko izobrazbo in moški.

Rezultati Delove ankete so prav tako pokazali, da je v zadnjih nekaj mesecih v nedeljo odšlo v trgovino vsaj 60 odstotkov vprašanih, dobrih 37 odstotkov pa ne. Ob tem je pomembno, da polovica vprašanih občasno nakupuje ob nedeljah, zgolj dobra dva odstotka pa zelo pogosto.

Anketirance so postavili pred dilemo ključnega argumenta, ki ga uporabljajo nasprotniki oz. podporniki ukinitve obratovanja trgovin ob nedeljah. Tudi v tem primeru je bil odgovor jasen: 45 odstotkov vprašanih daje prednost družinskemu življenju pred svobodno podjetniško pobudo, se pa skoraj 44 odstotkov vprašanih zavzema za kompromisno ureditev med družinskim življenjem in podjetniško pobudo.

Na podlagi tega je mogoče sklepati, da je dobršen del javnosti pripravljen popustiti ob dilemi, ali bi vztrajali pri ukinitvi nedeljskega obratovanja trgovin, če bi to povečalo brezposelnost - 45 odstotkov anketirancev v tem primeru ne bi podprlo prepovedi obratovanja trgovin, slabe štiri desetine pa bi vztrajalo pri prepovedi.

Spletno anketiranje je za uredništvo Dela od 29. novembra do 1. decembra na reprezentativnem vzorcu 521 odraslih državljanov opravil opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

Deli novico: