Zavod za varstvo narave se je po dveh letih ponovno lotil čiščenja slanega travnika na Svetem Nikolaju pri Ankaranu. Gre za območje, edino te vrste v Sloveniji, kjer poleg obmorskega ločja uspevajo tudi številne slanoljube rastline, denimo obmorski lan in lasnata tavžentroža.
Slani travnik na Svetem Nikolaju spet lažje diha
Ankaran
"Odstranili smo zarast, ki prerašča travnik, še posebej invazivne tujerodne vrste," so pojasnili na Zavodu RS za varstvo narave, ki to območje ureja že skoraj deset let. "Travnik je sedaj mnogo manj obremenjen z invazivnimi rastlinami, med katerimi ga je najbolj ogrožala amorfa," so razložili na zavodu. Letos so se pri čiščenju, ki ga je sicer najbolje izpeljati pozimi, ko narava počiva, osredotočili na vzhodni del travnika – proti Sv. Katarini, kjer je zaradi razraslega trstičja obmorski lan slabše uspeval. Kot predvidevajo, se bo z vzpostavitvijo zanj boljših ekoloških razmer razširil in zacvetel tudi na tem delu.
Na območju slanega travnika so od leta 2006 postavljene lesene pešpoti, ki jih je lani obnovila koprska občina, zato pa travnik služi tudi kot učilnica, saj te omogočajo ogled območja, ne da bi se travnik poškodoval. Zlatorumena podoba travnika v času cvetenja pa je dokaz, da so večletna prizadevanja za ohranitev travnika že obrodila sadove, so še sporočili z zavoda.