SKRAJŠEVANJE ČAKALNIH VRST: Kaj pa odgovornost bolnikov?

Slovenija

Za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu so potrebni enkratni in sistemski ukrepi, so poudarili na današnji okrogli mizi v organizaciji SMC. Pri tem so se sodelujoči strinjali, da je treba pri reševanju tega vprašanja določiti tudi odgovornost bolnikov, saj jih določen delež na poseg ali pregled sploh ne pride, kar ovira skrajševanje vrst.

Po besedah strokovnega direktorja Splošne bolnišnice Celje Franca Vindišarja imajo bolniki veliko pravic, dolžnosti pa ne. V revmatološki ambulanti v njihovi bolnišnici namreč 15 odstotkov bolnikov ne pride na naročen pregled, čeprav jih pred tem tako pokličejo, kot pošljejo sms sporočilo.

Tudi nova predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik, ki je sicer psihiatrinja, opozarja, da je treba na tem področju nekaj spremeniti. Kot pravi, se pri enomesečni čakalni dobi za psihiatrični pregled osip bolnikov, ki ne pridejo na pregled, zviša na 30 odstotkov.

Ob tem pa je ocenila, da za psihiatrične bolnike ni primeren ukrep, predlagan v noveli zakona o pacientovih pravicah, da se lahko bolnika na čakalni seznam ponovno uvrsti šele po treh mesecih, če odsotnosti ne opraviči. "Naši bolniki pogosto nočejo priti k psihiatru. Če jih damo za kazen na konec čakalne vrste, lahko vmes umrejo - zaradi samomora ali kakšne druge situacije," je dejala.

Zdravnik Danijel Bešič Loredan iz šempetrske bolnišnice, ki je nekaj časa delal tudi v Švici, pa meni, da dokler bo na področju zdravstva vse zastonj, bolnik tega ne bo znal ceniti. "Slovenci bi radi živeli kot v Švici, ampak sistem bi radi imeli kot na Kubi, kjer je vse zastonj," je dejal.

V Švici po njegovih navedbah čakalnih dob ni, vendar pa ni nič zastonj. "Ko sem vprašal Švicarje, zakaj, so mi odgovorili, da tistega, kar je zastonj, nihče ne ceni." Tako morajo bolniki plačevati pet odstotkov ali več od vsake storitve, imajo pa natančno določeno ravnovesje med javnimi in zasebnimi zdravstvenimi zavodi.

Oseba, ki plačuje obvezno zdravstveno zavarovanje, se lahko zdravi tako v zasebnih kot javnih zavodih, pri čemer imajo tisti, ki imajo še zasebna zavarovanja, pri zdravljenju določene ugodnosti - lahko izbirajo določenega zdravnika, so sami v bolniški sobi, imajo nadstandardno prehrano itd.

Pri tem je opozoril, da v Švici nimajo pavšalnega sistema plačevanja zdravstvenih storitev, pač pa po dejansko opravljenemu delu. Tako zdravnik opravi vse preglede in preiskave pred operacijo v dveh dneh, medtem ko v Sloveniji takšen proces traja tudi pol leta.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Sandra Tušar je opozorila, da v Sloveniji ni toliko kapacitet v javnem zdravstvu (zlasti so ozko grlo kadri), da bi do konca leta lahko opravili toliko storitev, da noben bolnik več ne bi čakal nedopustno dolgo. Tudi lani, ko so za skrajševanje čakalnih dob namenili 7,9 milijona evrov, so po zdravstvenih zavodih uspeli opraviti le 74 odstotkov dodatnega programa. Je pa poudarila, da ni čakalnih dob na področju primarnega zdravstva in pri nujnih primerih.

To, da ni čakalnih dob na primarni zdravstveni ravni, ni tako samoumevno, kot se morda zdi v Sloveniji, je dodal strokovni vodja Osnovnega zdravstva Gorenjske Aleksander Stepanović. Kot je dejal, je treba marsikje, tudi v zahodni Evropi, na pregled pri družinskem zdravniku za akutne bolezni, denimo angino, čakati tudi dva tedna.

Deli novico:

@PLAČUJEMO PRISPEVKE | včeraj ob 12:45 |  16 .02. 2017 ob  19: 40
...si pozabil omeniti, da tvoj delodajalec daje še 16% OD Bruto plače za prispevke ...na mesec
Pika |  16 .02. 2017 ob  19: 37
Loredan......zdaj si me pa razočaral. Z 550 Evri neto na mesec in že dajem, in sem v cca 30 letih nekaj dala v zdravstveno blagajno pač koliko dajem, a misliš, da bi si lahko privoščila npr. operaciji slepiča? Torej, taki kot jaz (pa nas je kar nekaj v tej naši lepi).....a naj crknem, al kaj?? Res si me razočaral. To lahko izjavi samo nekdo, ki se spreneveda in če ima polno denarnico.
DoktorDoktor |  15 .02. 2017 ob  18: 41
Zakaj pa se je potem Loredan vrnil iz Švice?
sicko.si |  15 .02. 2017 ob  12: 51
največji problemi niso v čakalnih vrstah pač pa v nestrokovnostih, malomarnostih ter zabušantstvih na delovnih mestih slovenskih zdravnikov!!...
PLAČUJEMO PRISPEVKE |  15 .02. 2017 ob  12: 45
Kako lahko reče,, da Slovenci dobimo vse zastonj
Delam 30 let od moje bruto plače 2000 gre za prispevke (šolstvo, zdravstvo, sociala, pokojnine) 22,10% to je 439,53. To pomeni 5274 euorv na leto, v 30-ih letih je to 158.230,80 eurov. V celi delovni dobi 40 let pa državno blagajno prispevam 210.974 eurov. In če hočem pregled prej kot v treh mescih, si ga moram plačat 100% sama, še recept dobim samo bel, tako da zdravila tudi plačam....
Loredan, vzemi besede raje nazaj, ker res ne dobivamo nič zastonj
seveda |  15 .02. 2017 ob  10: 54
ne pridejo na pregled, ker med dolgim čakanjem umrejo!
Loredan |  15 .02. 2017 ob  10: 37
že ve kako se tej stvari streže!!! Plačaš pregled in potem si kmalu na vrsti
zdravstvo |  15 .02. 2017 ob  09: 32
bomo imeli tu švicarske plače in pokojnine
flopka |  15 .02. 2017 ob  09: 20
Pa še to. Kadrov je dovolj, od čistilk do zdravnikov, naj se ne izgovarjajo, ker to ni res, da jih ni, je pa lobi tako močen, da nas dobesedno zajebavajo.
Kaj pa je narobe s slovenskim narodom, da je kar naprej bolan, poškodovan je pa vprašanje, zelo zaskrbljujoče, saj človek, ki ni zadovoljen, srečen težko funkcionira.
flopka |  15 .02. 2017 ob  09: 16
Povejte Loredanu, da zdravstvo ni zastonj in ga krepko preplačujemo. Da pa ni reda tudi pri pacientih so pa v zdravstvu sami krivi, ker ne znajo ali nočejo vzpostaviti red.