Tekmovanje World Scholar’s Cup (WSC), ki se že od leta 2006 odvija po celem svetu, v njem pa sodeluje na tisoče učencev in dijakov, je letos gostila tudi Srednja tehniška šola Koper, kjer je 21. in 22. maja 2022 potekal regionalni krog tega prav posebnega tekmovanja.
SETŠ GOSTIL NEOBIČAJNO TEKMOVANJE ŠOLARJEV: Pri "neke vrste hvalnici učenju" sodelovalo več kot 130 učencev in dijakov (FOTO)
Koper
Na srečanju osnovnošolcev in srednješolcev, ki v celoti poteka v angleščini, so se sodelujoči pomerili na šestih področjih (naravoslovje, zgodovina, umetnost in glasba, književnost, sociologija ter posebno področje) iz izbrane teme A World Renewed, tekmovali pa so v štirih kategorijah: v ekipni debati (Team debate), kreativnem pisanju esejev (Collaborative writing), preizkusu znanja s šestih področij (Scholar’s challenge) in kvizu (Team’s bowl).
Svetovni pokal znanja, kot ga nekateri imenujejo, tako ni običajno tekmovanje šolarjev, temveč je "neke vrste hvalnica učenju". Spodbuja sodelovanje in interdisciplinarno razmišljanje, sodelujoče pa motivira, da v sebi odkrijejo mnoge talente. Kot je povedal ravnatelj Srednje tehniške šole Koper, Iztok Drožina, so se za sodelovanje in gostoljubje odločili, saj si mladi po skoraj treh letih epidemije želijo druženj, in ko gre za tako, ki razvija številne veščine (govorne, pisne, socialne, organizacijske, informacijske), pa tudi kritično razmišljanje in iznajdljivost, so se na šoli z veseljem odzvali povabilu k sodelovanju, saj pri pouku tudi sami stremijo k vrednotam, ki jih razvija World Scholar’s Cup – mladi ustvarjajo v sproščenem vzdušju, s spoštljivim odnosom, naučijo se sodelovati, širijo svoja obzorja …
WSC tekmovanje se nadgrajuje – iz lokalnih krogov si ekipe pridobijo vabila na mednarodne turnirje, imenovane Global Rounds (letos bodo potekali v Dubaju, nam nekoliko bližji Pragi in Bangkoku), ki vključujejo kulturne sejme in ekskurzije, team-building aktivnosti, strokovne govorce ipd., ekipe, izbrane v globalnih krogih, pa se nato uvrstijo na končni dogodek sezone, tj. Tournament of Champions, ki ga vsako leto gosti Univerza Yale v ZDA.
V Kopru se je letos zbralo več kot 130 sodelujočih, med katerimi so se prav vsi izkazali, mnogi so osvojili medalje in se uvrstili v nadaljnji krog. Jaša iz OŠ Orehek Kranj je povedal, da se je na tekmovanje prijavil "iz radovednosti in želje po novih znanjih", kar se je tudi uresničilo, Lovrenc iz Gimnazije Želimje pa je ob zaključku srečanja v Kopru povzel mnenje sodelujočih, ki so soglasno ugotavljali, da je World Scholar’s Cup prav posebno srečanje, saj je "nepozabna izkušnja, lepo vzdušje, povezana družba, dogodek, na katerem so se stkala nova prijateljstva". Torej lep zgled, da je tekmovanje lahko tudi sodelovanje in povezovanje.