Čeprav je turizem med najbolj perspektivnimi panogami, so delavci gostinstva in turizma med najslabše plačanimi, poleg tega oddelajo veliko število nadur, kar vodi v pomanjkanje delovne sile. Zato v sindikatu gostinstva in turizma poudarjajo, da je treba dvigniti plače, pošteno plačati presežne ure in tudi urediti delovni čas.
PROBLEM NAJBOLJ PERSPEKTIVNE PANOGE: Delavci gostinstva in turizma med najslabše plačanimi
Ankaran
Kot je na novinarski konferenci pred začetkom turistične sezone, ki je sovpadala s tradicionalnim srečanjem članov sindikata, včeraj v Ankaranu poudarila generalna sekretarka sindikata Karmen Leban, je v kolektivni pogodbi dejavnosti, ki se izteče v letošnjem letu, ohranjenih več pravic, od minulega dela in prevoza na delo do nekaterih dodatkov za neugoden delovni čas, čas in regres za malico ter regres za letni dopust.
"Žal pa nismo uspeli zadržati padanja plač," je ugotavljala Lebanova in dodala, da te v marsikaterem podjetju ne zagotavljajo več socialne varnosti zaposlenih. Tako so kuharji, natakarji, receptorji in drugi nepogrešljivi delavci v gostinstvu in turizmu "med najslabše plačanimi poklici v najbolj perspektivni panogi slovenskega gospodarstva".
Pomanjkanje delovne sile
Povprečna plača v panogi tako znaša 1118 evrov bruto oz. 770 neto, in to ob povprečno 210 oddelanih urah mesečno. K temu je treba prišteti še skoraj 500.000 evidentiranih presežnih ur, ki so se nabrale do zdaj, torej še pred začetkom glavnem turistične sezone. Obenem se v panogi soočajo s katastrofalnim pomanjkanjem delovne sile, je navedla Lebanova.
Kot primer pomanjkanja delavcev in posledične preobremenjenosti je predsednica sindikata Term Maribor Irena Žibert navedla, da so v prvih petih mesecih letos zabeležili več kot 11.600 presežnih ur, pa se sezona sploh še ni začela.
Rešitev, s katero privabiti mlade, da se bodo odločali za poklice v gostinstvu in turizmu, Lebanova vidi v preprostem receptu: "Treba je bistveno povečati plače, pošteno plačati vse presežne ure in urediti delovni čas."
Prihodnji teden se bodo začela pogajanja o regresu za letni dopust, pri čemer v sindikatu glede na uspešne rezultate v panogi pričakujejo, da bodo delodajalci preučili in sprejeli njihov predlog o izplačilu vsaj 1000 evrov regresa, je pojasnila sekretarka sindikata za območje Štajerske Breda Črnčec. Primorska sindikalistka Irena Valenti pa je ob tem pozvala delodajalce, naj nagrajujejo in spremljajo kadre in jih tudi stalno zaposlijo.
Tudi po mnenju predsednika sindikata Zdravilišča Radenci Borisa Borkoviča se bodo morali delodajalci bolj zavedati pomena boljših plač in ustreznih pogojev za počitek, če bodo hoteli privabiti mlade.
Zaposlen v teh dveh panogah pa je SUZENJ!!!
Ker pa imamo tako strašansko zapleteno urejanje delovnih razmerij, se bojim, da še dolgo ne bo nič iz pravičnosti.
V Franciji naprimer, če kdrokoli dela samo en dan, delodajalec izpolni obrazec in tisti dan se sleherniku piše kot delovna doba! Naj bo to študent ali nekdo brez službe...