PRIZOR IZ STRUNJANA, KI NAPOVEDUJE INVAZIJO? Tako obilni so, da hrvaškim ribičem trgajo mreže (FOTO)

Piran

Zadnja leta se v našem morju pojavlja zelo veliko meduz, tako imenovanih klobučnjakov, ki sicer niso nevarni, so pa sila neprijetni tako za kopalce kot tudi za ribiče. V hrvaški Istri se z enormnimi količinami v ribiških mrežah soočajo že več kot dva meseca. Pri nas o čem podobnem vsaj zaenkrat še ni govora in upajmo, da bo tako tudi ostalo, jih je pa že mogoče opaziti na izpostavljenih območjih. Čeprav so na Morski biološki postaji Piran že napovedali, da jih lahko tudi letos pričakujemo "množično".

Klobučnjaki v Strunjanu. Foto: Facebook Strunjan/Adrijana Mandalenič

Prizor, ob katerem nikomur ni lagodno, saj najverjetneje napoveduje, da se bomo v slovenskem morju tudi letos soočali z invazijo klobučnjakov, je bil včeraj fotografiran v Strunjanu.

Iz hrvaške Istre poročajo ribiči o dveh težavah, prvo naj bi jim povzročali delfini, drugo pa klobučnjaki. Zaradi "prekomerne" populacije naj bi jim vsakodnevno trgali mreže in kradli ulov. Po navedbah hrvaške poslanke Katarine Nemet je število delfinov veliko večje od tistega, ki ga navajajo znanstvene institucije in pristojna ministrstva.

Druga težava, ki ribičem beli glave, so klobučnjaki, s katerimi se borijo že več kot dva meseca. "Toliko jih je in tako veliki in težki so, da ribičem med dviganjem ulova iz morja uničujejo mreže," je dejala Nemetova, ki apelira na hrvaško vlado in razglasitev elementarne nesreče. Prav tako bi bilo po njenem mnenju potrebno ugotoviti, zakaj je do tega naravnega pojava sploh prišlo.

Slovenski znanstveniki: Porušeno je ravnovesje v morju

Strokovnjaki z Morske biološke postaje Piran so že večkrat pojasnili, da je za to najverjetneje krivo porušeno ravnovesje v morju. Težave s klobučnjaki imajo tudi v Tržaškem zalivu. Slovenski ribiči v času, ko jih je največ, celo ne zapuščajo mandračev, ker je mreže nemogoče izvleči iz vode.

Meduze.... ???? Foto: Adrijana Mandalenič, 7.3.2022

Objavil/a Strunjan dne Ponedeljek, 07. marec 2022

Velik klobučnjak je sicer avtohtona vrsta, ki je razširjena po celotnem Sredozemlju in Črnem morju. Razlog za njihovo zadrževanje blizu obale so morski tokovi, ki jih prinašajo, saj sami niso sposobni spremeniti smeri. Prav zato ob obali tudi pogosto poginejo, ker ne najdejo druge poti.

Podatkov, da bi se v Jadranskem morju vse pogosteje pojavljaje tujerodne vrste meduz, ni. Čeprav velja omeniti, da so znanstveniki Inštituta za morje in priobalni pas univerze v Dubrovniku z gensko metodo potrdili novo vrsto meduze iz roda Aurelia. Meduza, ki so jo uporabili za analizo, je bila poleti 2020 najdena v Rovinju. Zaradi bližine nahajališča je velika verjetnost, da bi omenjen genotip našli tudi v slovenskem morju.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pesceserra |  10 .03. 2022 ob  19: 41
Delfini in klobuki niso težava, edina težava so pro ribiči ,ki polovijo vse do zadnje ribe nato pa jamrajo da ni rib.......v razvitem svetu jim je jasno da je dodana vrednost veliko večja v športnem ribolovu s turizmom in ne od par pro ribičev ,ki lovijo v rezervatu in prodajajo ribe po gostilnah na keš........ukinit subvencije za pro ribolov.......