PRITOŽBA CIMOSA PADLA NA RODNA TLA: Sodišče je odpravilo prepoved

Koper

Trgovinsko sodišče v Zagrebu je ugodilo pritožbi koprskega Cimosa in odpravilo začasno odredbo o prepovedi razpolaganja s Cimosovima hrvaškima obratoma v Buzetu in Roču, poročajo spletne Finance. Na sodišču so jim ob tem navedli, da bo postopek obnovljen, več podrobnosti pa niso razkrili.

Gre za začasno odredbo zaradi tožbe hrvaške agencije za zavarovanje hranilnih vlog in sanacijo bank (DAB). Ta je tožbo v sporu, ki traja vse od leta 1999, vložila konec februarja.

Kot je marca pojasnjevala javna hrvaška radiotelevizija HRT, gre za dolg iz 90. let minulega stoletja, ko se je Cimos zadolževal pri Riječki banki. Ko pa je ta pristala v stečaju, je njene terjatve prevzela DAB, a v prizadevanjih za sporazumno odplačilo Cimosovega dolga ni bila uspešna. Višina dolga je po navedbah HRT pri 20,2 milijona evrov, zamudne obresti pa bi ga lahko podvojile.

V Cimosu so marca pojasnili, da so jim pričakovanja hrvaškega DAB v zvezi s sporazumom iz konca 90. let znana in so že bila predmet več pravnih analiz, ki naj bi vse potrdile, da bi bili zahtevki DAB s tem v zvezi neutemeljeni.

Dokončna odločitev o prodaji naj bi padla konec meseca

Ob sprejemu začasne odredbe se je postavljalo tudi vprašanje vpliva na postopek prodaje Cimosa, ki je danes v večinski lasti države in Družbe za upravljanje terjatev bank. Ta naj bi bil sicer po številnih zapletih zdaj vendarle v zaključni fazi, po poročanju več medijev pa naj bi bil v igri za nakup le še italijanski sklad Palladio Finanziaria, dokončna odločitev pa naj bi padla konec meseca.

V igri je sicer prodaja 92,3-odstotnega deleža Cimosa, ki ga prodajajo DUTB (47,5 odstotka), država oz. Slovenski državni holding (24,26 odstotka), NLB (9,44 odstotka), Gorenjska banka (5,74 odstotka), Abanka Vipa (2,42 odstotka), NKBM (2,2 odstotka) in SID banka (0,74 odstotka).

A izkupička si prodajalci po navedbah medijev od prodaje ne morejo obetati, potem ko so družbo dokapitalizirali s pretvorbo terjatev v kapital. Cimos je kljub konverziji terjatev v kapital in izvedbi drugih ukrepov iz prisilne poravnave še vedno precej zadolžen, prodajni postopek pa naj bi zapletali odnosi z upniki in skrhano zaupanje nekaterih dobaviteljev.

V primeru propada prodajnega postopka se je v najbolj črnem scenariju omenjala tudi možnost stečaja Cimosa, katerega skupina zaposluje okoli 6000 ljudi, od tega v Sloveniji okoli 2000.

Deli novico:

Predsednik uprave |  11 .06. 2016 ob  12: 02
A si ti neumen, kakšno vprašanje pa je to? Imajo ga parkiranega direktno pred podjetjem, no če ga je kaj sram od zdaj naprej naj ga parkira v Ljubljani. POVISICO JE DOBIL ON. Sram ga je lahko vseh delavcev. Pa ti si res, ne vem kam bi te uvrstila?
@Predsednik uprave |  11 .06. 2016 ob  10: 52
-1
Kaj mu boš naredil z avtom?
Predsednik uprave |  10 .06. 2016 ob  22: 26
Kako lahko prideš v službo, ko vemo da slabo delaš, kimaš, večjo plačo si dobil. Najbolje bo, da imaš pisarno v Ljubljani. Kje ti parkiraš avto?