Primorski študentje se soočajo z bivanjsko stisko

Koper

Univerza na Primorskem (UP) v zadnjih letih v študentskih domovih in prek koncesionarjev ponuja okoli 1200 ležišč, prošenj je okoli 600 več, je na okrogli mizi v Kopru ugotavljala direktorica Študentskih domov UP Astrid Prašnikar. Predsednik ŠOUP Marko Pavlič je dejal, da ima posteljo v domovih zagotovljenih slabih pet odstotkov vseh študentov UP.

Prašnikarjeva je na okrogli mizi z naslovom Bodi Evroštudent  sodeluj pri reševanju bivanjske problematike študentov!, ki jo je organizirala Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP) v okviru projekta Evroštudent v sodelovanju s Študentsko organizacijo Slovenije, ob tem ocenila, da je potreb po posteljah dejansko še več. Po njenih besedah ankete namreč kažejo, da se veliko študentov niti ne prijavlja na razpis za subvencije za bivanje, saj enostavno menijo, da so mesta tako omejena, da ne bodo izpolnjevali razpisnih pogojev oz. ne bodo prišli na vrsto.

Predsednik ŠOUP Marko Pavlič je navedel podatke iz razpisa za tekoče študijsko leto, ko je bilo na območju UP skupaj s koncesionarji na voljo 1185 ležišč, od tega pa le 223 v javnih študentskih domovih. To je manj kot pet odstotkov študentov, medtem ko državno povprečje presega 16 odstotkov, je opozoril.

Trenutno bi potrebovali vsaj 110 dodatnih ležišč v javnih domovih, državno povprečje pa bi za silo dosegli z izgradnjo dolgo načrtovanih kampusov v Izoli in Kopru, kjer je bilo načrtovanih 284 oziroma 326 ležišč, je še navedel Pavlič.

Predstavnik sveta stanovalcev Študentskih domov UP Aljaž Orter pa je opozoril, da imajo v Ljubljani in Mariboru višek študentskih kapacitet, ob tem da gredo npr. v Mariboru celo v novogradnje. V Kopru pa po drugi strani ne le da imajo pomanjkanje sob, ampak je tudi njihovo stanje mestoma porazno, saj so ležišča stara 20 in več let, tudi oprema je zastarela.

Da sta kampus Livade v Izoli in kampus Sonce v Kopru v prvotno predvidenem obsegu glede na trenutno situacijo neizvedljiva projekta, pa je ponovil rektor UP Dragan Marušič. Sam tako edino realno možnost vidi v tem, da "gremo rajši na manjše kapacitete in z realnim denarjem izboljšamo problematiko študentskih namestitev".

Tako je po njegovem mnenju možno z manjšimi vložki urediti alternativne bivalne rešitve v prostorih koprskega dijaškega doma in v drugih objektih v Kopru. Kot je pojasnil, če ima npr. na voljo le dva ali tri milijone evrov, raje vidi, da poiščejo alternativne rešitve, kot pa da začnejo 20 milijonov evrov težak projekt in ga nato pustijo na pol zgrajenega.

Sorodne vsebine:

Obalni študentje množično darovali kri

Tuji študentje na Obali

Študentje razgrajali v Portorožu