PRIMORSKI POLETNI FESTIVAL RAZPIRA KRILA: Zastor bo dvignil to soboto

Koper

Od 17. junija do 2. julija se bo v sedmih krajih Slovenije, Hrvaške in Italije zvrstilo kar 24 predstav z najmanj dvema vrhuncema in številnimi poslasticami.

Sedem mest, tri države, 11 programskih dni, najmanj dva vrhunca, kultne glasbene in gledališke predstave, rock opera, hommage Edith Piaf in poklon ženskam, pesmi svobode, mednarodna zasedba ter številne poslastice prav za vsak okus. Primorski poletni festival, 24. po vrsti, zastor dviga v soboto, 17. junija, ob 21. uri, v dvorani sv. Frančiška v Kopru, s pionirji izvajanja tango glasbe v slovenskem prostoru. A Marko Hatlak & FUNtango z ognjevito in sentimentalno interpretacijo vabita le na prvi, od sicer 24 dogodkov 24. Primorskega poletnega festivala.

Primorski poletni festival v letu, preden bo slavil četrt stoletja obsoja, razpira svoja krila. Od 17. junija do 2. julija bo gostoval v Kopru, Izoli, Piranu, Ankaranu, Novi Gorici, Miljah in Pulju. Vrhunca festivala bosta gostovanje Mestnega gledališča iz Brna z rock opero Jesus Christ Superstar 28. junija v portoroškem Avditoriju, ki je do danes doživela več kot 220 ponovitev na Češkem, v Nemčiji in Avstriji ter na Malti, in premierna uprizoritev Goldonijevih Baruf. Slednje povezujejo štiri primorska profesionalna gledališča iz treh držav, saj gre za koprodukcijo Gledališča Koper, SNG Nova Gorica, Istrskega narodnega gledališča iz Pulja in Slovenskega stalnega gledališča iz Trsta. Komedijo bodo odigrali na treh različnih prizoriščih, in sicer 21. junija v Kopru, 23. junija v Pulju ter 25. junija v Kromberku pri Novi Gorici. Sladkorna pena, malo tobaka in talent za 'dišpet' so tudi v priredbi Predraga Lucića dovolj za 'usoden' medsosedski prepir v Istri v času Avstro-Ogrske - nekakšni metafori Evropske unije -, ki podivja kot veter, dokler se na koncu ne upeha in izide v premirje.

Primorski festival letos ponuja še druge poslastice. Igralka in šansonjerka Lara Jankovič bo 24. unija v koprskem gledališču s slovenskimi in tujimi pesmimi, ki so se rodile v vojni in miru, pokazala na nesmisel vojn in razdvajanj, na pomen sožitja in povezovanja ter svobode in miru. "Potrebujemo jih," pravi Lara Jankovič, "še posebej danes, v čudno razburkanih časih, ko pozabljamo, kako dragocen je mir. V teh časih, ko se sama v resnici počutim vedno bolj nesvobodno: kot ptica pristriženih kril".

Pravo malo gledališko mojstrovino si bo mogoče ogledati 25. junija v Kopru. Piaf marche je hommage, ki nas spomni na burno življenje in tragično usodo 'pariškega vrabčka' Edith Piaf. Večkrat nagrajena uprizoritev Novosadskega gledališča in Gledališča Kosztolányi Dezső iz Subotice ni le nežen poklon sloviti francoski šansonjerki, ampak vsem ženskam, ki zmorejo ljubiti strastno in brez pridržka ter živeti pogumno in dihati s polnimi pljuči.

Pravo doživetje ponuja tudi muzikal Črni, ki bo na sporedu 26. junija na Martinčevem trgu v Kopru. Navdih so ustvarjalci novosadskega gledališča našli v romantični viteški igri s petjem in streljanjem Črni Đorđe (1912), v kateri je madžarski dramatik Ištvan Balog prikazal bliskovit vzpon srbskega narodnega heroja Đorđa Petrovića, znanega pod imenom Karađorđe ali Crni Đorđe, od osamljenega izgnanca do vodje prve srbske vstaje in voditelja naroda. A bolj kot z zgodovino in življenjem naslovnega junaka se muzikal ukvarja z vprašanjem, kako bi bila v času, ki ne verjame več v mite in heroje, saj je mit postal šala, heroj pa tarantinovska figura, zgodovinski horor in ironija, videti zadnja srbska vstaja. "Parodično – tako kot skoraj vse okoli nas," odgovarjajo njegovi ustvarjalci, ki gledalca nagovarjajo, ali je v potrošniškem času, v katerem živimo, revolucija sploh še mogoča.

Tudi Jami District (29. junij, Martinčev trg, Koper), gledališka predstava in 'dokumentarni' film (Bitef teatar, Beograd, Centar za kulturo Tivat, Festival MASZK, Szeged, Think tank studio, Novi Sad) problematizira vprašanje narodov in nacionalnih držav v visokotehnološkem svetu 21. stoletja. Izhodišče uprizoritve je izmišljen (toda povsem možen) dogodek o odkritju najstarejše paleolitske naselbine v zgodovini človeštva v vasi Jamena na tromeji Srbije, Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Vprašanje o lastništvu naselbine sproži spor in vojno med državami na tromeji, ko nastopi mir in Jemena postane zaščiteno območje pod mednarodnim protektoratom, mednarodne korporacije tam zgradijo zabaviščni park. Sto preživelih iz nekdaj sovražnih držav pa mora v neandertalskih kostumih zabavati množice turistov …

Primorski poletni festival bodo sklenili 2. julija s poletnim koncertom Obalnega komornega orkestra, velja pa si ogledati še druge predstave, kot Boris Cavazza kvintet, veliki koncert klape Semikanta, Gospo Bovary, dokumentarec Trst, Jugoslavija, Trio Gašperja Tiča in druge.

Več podrobnosti najdete na http://www.gledalisce-koper.si/sl/ppf/

Deli novico:

Izolana |  15 .06. 2017 ob  13: 05
Škoda, da se za kulturne prireditve čez poletje ne uporablja PARK ARIGONI???