PREPLAH NA LETU IZ LJUBLJANE: Teroristična grožnja izključena, kdo bo nosil posledice?

Kronika

Let britanskega nizkocenovnega prevoznika Easyjet iz Ljubljane v London je bil v soboto zvečer zaradi bombnega preplaha preusmerjen na letališče Köln/Bonn. Nemška policija je po pristanku kontrolirano razstrelila sumljiv nahrbtnik ter pridržala tri britanske državljane. Dosedanja preiskava pa kaže, da je verjetno šlo za lažni alarm.

Vodja konzularne službe na slovenskem zunanjem ministrstvu Andrej Šter je namreč za STA povedal, da so prejeli informacijo nemške policije, po kateri je po doslej znanih podatkih skoraj zagotovo mogoče izključiti teroristično ozadje.

Kot je dejal, so zaslišanja in pogovori s potniki pokazali, da so trije britanski državljani na letalu omenjali besede, ki so pri posadki upravičeno vzbudile dvom o tem, ali je polet varen, zato se je pilot odločil za zasilni pristanek.

Po poročanju agencij je bil namreč let preusmerjen, ker so potniki slišali pogovor, v katerem naj bi se omenjala beseda bomba oz. eksploziv. Ob tem pa naj bi imeli moški po navedbah očividcev tudi knjigo s sliko ostrostrelske puške na naslovnici.

Po pristanku je nemška zvezna policija z letala po reševalni drči evakuirala potnike. Šter je pojasnil, da pri tem ni bil nihče ogrožen, pri izstopu iz letala pa se je ena ženska lažje poškodovala.

Nemška in francoska tiskovna agencija sta poročali, da so trije pridržani britanski državljani, stari 31, 38 in 48 let, nihče od njih pa pred tem ni bil znan varnostnim službam.

Moški naj ne bi bili povezani z islamističnimi skupinami in nimajo policijskih kartotek. Uničeni nahrbtnik je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa pripadal 48-letniku. Sicer pa policija na krovu letala ni našla eksploziva.

Zaradi dogajanja so v soboto ob približno 19. uri tudi zaustavili promet na letališču, okoli 22. ure pa so ga spet vzpostavili. V tem času je bilo preusmerjenih 10 letov, 20 letal pa je vzletelo z zamudo.

V družbi Fraport Slovenija so pojasnili, da so slovenski policiji in tujim pristojnim službam takoj posredovali vse razpoložljive informacije o podrobnostih leta. Kot so zapisali, je bilo letalo z letališča odpravljeno brez posebnosti, vsi potniki in prtljaga pa glede na doslej preverjene informacije pregledani v skladu z uveljavljenimi in zahtevanimi procedurami.

Da so službe na letališču upoštevale vse varnostne predpise, je po današnjem sestanku odgovornih služb na brniškem letališču dejal tudi državni sekretar ministrstva za infrastrukturo Jure Leben

"Na sestanku so vsi predstavili varnostne ukrepe, ki so jih upoštevali pred poletom letala. Odzvale so se vse službe, vse službe aktivno sodelujejo z nemškimi organi, tudi z naše strani smo se odzvali. Ko bo preiskava končana, bomo javnost seznanili, kaj se je dejansko na letu dogajalo," je povedal Leben.

Ob tem je v izjavi za medije posebej pozval potnike, naj sledijo navodilom varnostnih služb in se distancirajo od izrazov in komentarjev, povezanih s terorizmom.

Vodja službe za varnost in zaščito za ljubljanskem letališču Dušan Sofrič je poudaril, da pred sobotnim letom niso opazili nobenih posebnosti: "Vse ukrepe v povezavi s potniki in njihovo ročno in oddano prtljago smo izvedli kot dan prej in v preteklosti. Nobenega suma, da bi bilo kaj narobe s prtljago, ni bilo."

"Zakaj je kabinsko osebje ukrepalo kot je? Verjetno so imeli močne razloge. Težko komentiram, kaj so slišali in na osnovi česa so se odločili. Če pomislite, kaj se dogaja v Veliki Britaniji, in v luči dogodkov je to razumljivo," je še menil Sofrič.

Direktor javne agencije za civilno letalstvo Rok Marolt pa je povedal, da so razmere pod nadzorom in da ni razlogov za preplah. O tem priča tudi poročilo Evropske komisije, ki je septembra lani opravila nadzor nad varovanjem na letališču Ljubljana, je dodal.

"Mislim, da so zadeve varne, absolutne varnosti ni. Vsi ukrepi, ki jih izvaja letališče Ljubljana, so v skladu z vsemi veljavnimi procedurami in zakonodajo. Ni razloga za strah, alarm. Posebno pozornost v teh časih namenjamo letalski varnosti in izvajamo izredno število nadzorov, ki niso pokazali nepravilnosti," je pomirjal Marolt. Sobotni dogodek po njegovih besedah kaže, da so letalske družbe pripravljene, postopki pa izdelani in času primerni, "torej zelo strogi".

Kdo bo nosil stroške incidenta, ko je v Kölnu obstalo celotno letališče, še ne vedo natančno. Marolt meni, da bi jih morali nositi potniki, a dodaja: "Verjetno bodo stroške morali nositi Easyjet, letališče Köln in ostali prevozniki, ki niso mogli opraviti letov."

Deli novico:

lisac |  12 .06. 2017 ob  18: 41
Kaj meni o tem dr.grims.
mah... |  12 .06. 2017 ob  12: 48
bolje ispasti glup nego iz aviona
Plašilo |  12 .06. 2017 ob  08: 00
je treba zdej bit pozoren na to naše letališče, zato ker bodo verjetno zaposlovali malo čudne inženirje.